Vörös körút üzletekkel
– Nálunk alacsonyak a bérköltségek, Kína számára Románia jelentheti a belépőt az európai uniós piacra – érvelt Ven Csia-pao kínai miniszterelnök előtt a román politikus.
A kínai kormány bátorítja a kínai cégeket, hogy fektessenek be a román piacon – biztosította Hu Csin-tao kínai elnök a román kormányfőt a bukaresti külügyminisztérium közleménye szerint. A tárca azt sem rejtette véka alá: Boc a látogatással a közös gazdasági projekteknek utat nyitó politikai jelzést akart „kicsikarni”.
A vizit során bemutatott projektek között van a cernavodai atomerőmű 3. és 4. blokkja. A nukleáris létesítmény két elkészült blokkja az ország villamosenergia-szükségletének mintegy húsz százalékát fedezi. Románia négy másik nagyszabású beruházást valósítana meg kínai részvétellel: a Bukarestet a Dunával, illetve a Szeret (Siret) folyót a fővárostól keletre fekvő Románalfölddel összekötő csatornát, a bukaresti autópálya-körgyűrűt és Kolozsvár közelében a Tarnica II. vízi erőművet. A kínai cégek a befektetések fejében részesedést szereznének a romániai vállalatokban. Ion Ariton gazdasági miniszter szerint még októberben kínai beruházók vásárolhatják meg a villamostávvezeték-hálózatot felügyelő Transelectrica 15 százalékos részvénypakettjét. Hamarosan fiókot nyit Bukarestben a Kínai Fejlesztési Bank.
Boc a Xinhua kínai hírügynökségnek nyilatkozva részben hazaüzent, amikor az egységes 16 százalékos adókulcs mellett azzal csábítgatta a kínai üzletembereket Romániába, hogy Bukarest jelentősen lefaragta kiadásait, és kordában tartja deficitjét. S persze elsütötte az ország geostratégiai helyzetére vonatkozó, immár közhelynek számító érvet is.
A kormányfői vizit előtt nem sokkal, igaz, félig kész állapotban nyitották meg a bukaresti Chinatownt. A kínai negyedet Boc Délkelet-Európa legnagyobb ilyen létesítményének nevezte. Szerinte ehhez foghatót csak New Yorkban látni.
Elena Udrea fejlesztési és idegenforgalmi miniszter számít a kínai turistákra is. – Noha ők maguk is kommunista országban élnek, nagyon érdeklődnek a „vörös körutak”, a kommunizmus nyomai iránt – mondta Udrea. Így merült fel, hogy magánvállalkozók bevonásával lehetővé tennék a Romániába érkező turisták számára, hogy végigjárják a Ceausescu házaspár végnapjainak helyszíneit – kezdve az egykori Központi Bizottság épületétől, ahonnan 1989. december 22-én helikopteren menekültek el a népharag elől, egészen a targovistei betonfalig, ahol a kivégzőosztag végzett velük. Akadály lehet, hogy egyelőre a kínaiak nem utazhatnak be szabadon az Európai Unió területére. Boc közlése szerint kormánya azonban annyit elért, hogy a kínai turisták a schengeni vízummal együtt ötnapos romániai tartózkodásra feljogosító tranzitvízumot is kapjanak.