A fiatalok hullámhosszát keresi XVI. Benedek
A katolikus egyházfő a háromévente megrendezendő katolikus ifjúsági világtalálkozóra utazott a spanyol fővárosba. A királyi pár és José Luis Rodríguez Zapatero kormányfő mellett kétezer fiatal fogadta a repülőtéren, akik nagy tapssal reagáltak a pápai felszólításra. Nem véletlenül. Madrid ezen a héten a pápalátogatás és a szabadtéri misék lázában ég. Ötven évvel ezelőtt ez teljes egységbe kovácsolta volna a nemzetet, ám most más a helyzet: az elmúlt tíz évben tíz százalékkal csökkent a gyakorló katolikusok száma. Különösen a fiatalok körében vesztett befolyásából az egyház. Az esküvők vagy a temetések ugyan még mindig jórészt egyházi események, de tavaly például már több civil házasság köttetett, mint egyházi. A vasárnapi misékre is egyre kevesebben mennek, az átlagkorosztály 55–60 év fölötti. A pápa idei második spanyolországi útja jelzi, a Vatikán aggódik a fejlemények miatt, s megpróbálja „visszahódítani” az egyre világiasodó spanyol társadalmat. Ehhez a politikától is kapna támogatást: a novemberi általános választáson szinte biztos befutónak tekintett spanyol Néppárt hagyományosan jó viszonyt ápol a katolikus egyházzal. Érdekes fejlemény, hogy megszólalt José Maria Aznar korábbi konzervatív kormányfő felesége, Ana Botella is. A madrid önkormányzat és fiatal zarándokok hivatalos „összekötőjeként” azt fejtegette: a pápának is ugyanolyan joga van a nyilvánossághoz, mint a társadalmi egyenlőtlenség ellen tüntetőknek. Több elemző is állítja, hogy a kormányra készülő Néppártot a háttérből továbbra is Aznar irányítja, még ha visszatérését ki is zárják.
XVI. Benedek első beszédében tiszteletteljes együttélést sürgetett a katolikusok és a más világnézeteket vallók között – írta az El País internetes kiadása. Ám rögtön világossá tette, hogy mit tart helyes útnak: ostorozta a mai világ felületességét, a fogyasztói társadalmat, a hedonizmust, a túlzott szexualitást. Bírálta a szolidaritás hiányát és a korrupciót is. Még a repülőgépen adott interjújában szóba hozta a Spanyolországot súlyosan érintő pénzügyi válságot: etikus gazdaságot követelt, amelyben a közjót a saját érdekek elé helyezik az emberek. Idézte elődjét, II. János Pált is: a gazdaság középpontjában az embernek kell állnia.
Így gondolják azok a tüntetők is, akik még szerda este összecsaptak a rendőrökkel Madrid belvárosában. A Puerta del Solt, a főteret a nyár elején elfoglaló „felháborodottak” (indigandos) most nem elsősorban a pápa érkezése ellen, inkább az ötnapos rendezvény 100 millió euróra becsült költsége miatt tüntettek. – Nem adok az adómból a pápának! – skandálták, s üvegekkel dobálták meg a rohamrendőröket. Az összecsapásokban tizenegy ember megsérült, nyolcat letartóztattak.
A Madrid utcáira kivezényelt tízezer rendőrnek nem lesz könnyű dolga. Tüntetni készülnek még az ateisták, a melegek, a felvilágosult keresztények. XVI. Benedek pénteken a királyi családot keresi fel, találkozót folytat Zapateróval. A szocialista kormányfő intézkedései – a válás és az abortusz könnyítése, az egyneműek házasságnak engedélyezése vagy az egyház hatalmának megnyírbálása – éles kritikákat váltott ki a Vatikánban.
A 84 éves egyházfő számára komoly fizikai megerőltetéssel jár a következő négy nap: kilenc beszédet mond és három misét pontifikál. A spanyol lapok kiemelik, hogy az ifjúsági világtalálkozók ötlete még elődjétől, II. János Páltól származik, aki közismerten jó kapcsolatot ápolt a fiatalokkal. Joseph Ratzinger viszont inkább az elmélkedő egyetemi professzorhoz hasonlítható, így érdekes lesz megfigyelni, menynyire tud ráhangolódni az ifjak hullámhosszára.