Gandhi módszereivel a korrupció ellen

Az indiai hatóságok megelőzték Anna Hazárét: a korrupcióellenes aktivista ma kezdett volna újabb éhségsztrájkba, hogy rábírja a hatóságokat, a korrupcióellenes törvénymindenkire egyformán vonatkozzék az országban.

Ám civil ruhás rendőrök néhány órával korábban begyűjtötték Hazarét, és Delhi hírhedt Tihar börtönébe szállították. A „szabályok figyelmen kívül hagyása” a vád ellene – korábban a rendőrség megtiltotta, hogy három napnál hosszabb ideig éhezzen, és több mint 500 ember előtt tegye ezt. Hazáre letartóztatásának hírére tüntetések voltak több indiai nagyvárosban, a rendőrség 1300 embert őrizetbe vett.

A 74 éves Anna Hazáre eredetileg életfogytiglanig tartó tiltakozást tervezett: a parlament elé kerülő korrupcióellenes törvény jelenlegi szövege szerint ugyanis nem lehetne felelősségre vonni a mindenkori miniszterelnököt, a felsőbb bíróságokon dolgozó bírókat és a parlamenti képviselőket. A lokpal, azaz az „ombudsman” posztot betöltő országos jogvédő és munkatársai csak a magas rangú hivatalnokokat vizsgálhatnák, nem az összeset, miközben Hazáre követői szerint minden korrupt kishivatalnoknak a törvény hatálya alá kell tartoznia.

Hazáre és társai először április 5-én kezdtek éhségsztrájkba azért, hogy jöjjön létre a minden eddiginél szigorúbb korrupcióellenes törvény és az ombudsman posztja. Az indiai társadalom döntő része, miként az elemzők szerint is a mindent átszövő korrupció az ország fejlődésének legnagyobb gátja. A mozgalom hamar népszerű lett, elsősorban a középosztály köreiben, ám csatlakoztak hozzá a nagyvállalkozók és a mumbai filmipar, Bollywood ismert színészei is (ez utóbbi garancia a nagy sajtófigyelemre).

A BBC-n Kalpana Sharma, egy mumbai újságíró azt írja: a mozgalom nem vált tömegessé, ám a médiában és az internetes közösségi oldalakon nagy visszahangot kapott. Voltak, akik az éhségsztrájk és a tüntetések helyszínét India Tahrir tereként kezdték emlegetni a tavaszi egyiptomi forradalom helyszíne után.

A kormány április 8-án közölte, hogy elfogadja a korrupcióellenes törvényt a Hazáre által meghatározott augusz tus 15-i határidőig. Az aktivista és társaimásnap reggel citromos vízzel törték meg éhségsztrájkjukat. A megszületett javaslattal azonban elégedetlenek, ezért bejelentették: augusztus 16-tól ismét éhségsztrájkba kezdenek. Ezt akadályozták meg a rendőrök.

A Kiszan Hazáre néven egy mahárástrai faluban született férfi egyébként már korábban is ismert volt Indiában. Egyik gyermektelen nagynénje vitte néhány évesen Mumbaiba (akkor még Bombaybe), hogy tanuljon. A hetedik osztály után azonban inkább virágot árult az utcán, hogy támogassa családját. Később alkalmatlansága ellenére besorozták, és a hadseregben szolgált sofőrként. Mikor 38 évesen épp másodszorra menekült meg hajszál híján a haláltól (először egy golyó süvített el a füle mellett, másodszor autóbalesetet élt túl), úgy döntött, leszerel, és a közösség szolgálatának szenteli életét.

Hazatért falujába, Ralegan Szidhibe. 1975 óta a fenntartható fejlődés mintájává alakította a szegénység, szárazság és tudatlanság sújtotta falut. Rávette a lakosságot, építsenek gátat, ahol összegyűjthetik a hegyekből lefolyó esővizet, építsenek öntözőrendszert, és ültessenek több ezer fát. Mindezt a tudomány eredményeivel kombinálva virágzó mezőgazdasági és állattartó közösséggé alakította a falut. A kasztrendszer kereteit is fellazította, az érinthetetlenként kezelt dalitokat integrálta. A faluban betiltotta az alkoholt és a dohánytermékeket. Felemelte szavát a családokat adósságcsapdába kergető, Indiában szinte kötelezőnek tartott hatalmas esküvők ellen is. Híve a falvak önigazgatásának és a decentralizációnak is: úgy véli, egy ilyen közösséget úgy lehet a legjobban irányítani, ha a döntésekben, a falugyűlésen kivétel nélkül mindenki részt vesz.

Ma Ralegan Szidhiben egész évben van víz, búza, tej, van iskola, és nincs szegénység. A közvilágítás napenergiával működik. Hazáre munkájáért megkapta az Indiában a civileknek adományozható egyik legmagasabb kitüntetést, a Padma Busant, és a kormány másoknak is tanulmányozásra ajánlotta a modellt. A körülbelül 2500 fős település fejlődése a Világbank érdeklődését is felkeltette.

Ám Hazáre már a kilencvenes évek eleje óta falujánál nagyobb léptékben gondolkodik: már ekkor széles körű tiltakozást szervezett a korrupció ellen, tüntetett az információszabadságért és az alkoholfogyasztás ellen. Módszereiben a szabadságharcos Mahatma Gandhi erőszakmentes tiltakozásaiból merít. Az indiai sajtóban szinte állandó jelzője az, hogy „Gandhi követője”. A sajtó szerint az indiai középosztály most Hazáréban találta meg hősét. Az indiai CNN és a Hindustan Times közös közvélemény-kutatása pedig arra az eredményre jutott: az ország lakosságának többsége inkább Hazárét bízná meg a kormány helyett azzal, hogy megoldja a korrupció problémáját.

A letartóztatott, 74 éves Anna Hazáre integet a rendőrségi autóból
A letartóztatott, 74 éves Anna Hazáre integet a rendőrségi autóból
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.