A Fehér Ház üzent: Deutsch nem beszámítható
A Magyarország ügyeivel Washingtonban foglalkozó tisztviselők és elemzők körében Deutsch Tamás trágár Twitter-bejegyzése minimális figyelmet kapott, őt nem tartják beszámíthatónak. Sokkal figyelemreméltóbb Szijjártó Péter példátlanul tudatlan, erőszakos és beképzelt nyilatkozata, hiszen róla szóvivőként azt feltételezhetjük, hogy Orbán Viktor miniszterelnök nevében beszél – nyilatkozta a 168 Órának Charles Gati (képünkön), a washingtoni Johns Hopkins Egyetem professzora. Az interjú a hetilap csütörtökön utcára kerülő számában jelenik meg.
Kovács Zoltán kommunikációs államtitkár szerint az amerikai bírálat felületes információkra és rosszindulatú torzításokra épít. Gati szerint Kovács mindig ezt ismétli, ezért kapja a fizetését. „Kár, mert tanult, értelmes ember. Valamilyen egyetem majd csak ad neki állást az Orbán-kurzus után. A lényeg, hogy mindaz, amit Thomas Melia helyettes államtitkár a képviselőház bizottsága előtt elmondott –mint azt külön is megerősítette –, az amerikai kormány hivatalos álláspontja.” „Nem emlékszem arra, hogy a rendszerváltás óta Budapest bármikor is kapott volna rövid időn belül annyi kritikát Washingtontól, mint most” – mondta a Kelet-Európa-szakértő, aki úgy véli, a mostanihoz hasonló ellenérzéseket legfeljebb Csurka István állásfoglalásai váltottak ki a rendszerváltás után. 1992 körül és 2001 őszén részben miatta volt egy-egy fehér házi tiltakozás.
„Később viszont az előző nagykövet asszony évekig nyaggatta Gyurcsány Ferencet orosz energiaügyben, gyakran alig voltak beszélő viszonyban. Hazug feltételezés, hogy az amerikai kormány az úgynevezett baloldalt támogatná” – fogalmazott Gati. Orbán Viktornak a Nyugat összeomlását vizionáló tusványosi beszéde kapcsán a professzor elismerte, már régen feladta, hogy megpróbálja megfejteni, mit hisz el a magyar miniszterelnök abból, amit mond: „Ez talán úgy működik, hogy egy-egy tételt előbb csak politikai célokból fejteget, ám aztán megtetszik neki, és maga is elhiszi. Alighanem így volt ez március 15-én Brüsszel és Bécs, illetve Moszkva egybemosásával is. Akkor én éppen Magyarországon voltam, és nem akartam hinni a fülemnek. Nagyon furcsa volt ezt hallani valakitől, aki Oxfordban is tanult, aki többször járt Amerikában, amiről én egyébként számos nagyon pozitív személyes emléket őrzök... Vannak jó és rossz tanítványok. Ő valaha a legjobbak közé tartozott. Mindenesetre a Nyugat alkonyáról értekezni egyáltalán nem eredeti dolog. Ennek már a XIX. század közepén nagy irodalma volt. Ami persze ma is belepasszolhat bizonyos nacionalista gondolkodásmódba, csak éppen nem állja ki a kritikai gondolkodás próbáját.”
Charles Gati szerint a vízválasztó a választójogi törvény lesz. Ha az tényleg a végletekig megnehezítené, hogy egy ellenzéki koalíció hatalomra kerüljön, akkor kemény amerikai ellenlépésekre kerülhet sor. Elképzelhetőek diplomáciai lépések, például a nagykövet hazarendelése vagy az egyetértő nyugati nagykövetek frontális fellépése, ám Gati számára nyilvánvaló, hogy az Orbán-kormány valójában csak a gazdasági szankciók nyelvéből ért. – Senkinek se legyen illúziója: a befektetők figyelmét nem kerüli el, ha az Egyesült Államok kormánya egy nap kinyilvánítja, hogy Magyarországot már nem tartja stabil demokráciának – nyilatkozta a 168 Órának Charles Gati.