Az asszony a pfalzi óriás árnyékában
A németországi bestsellerlistákat vezető könyv egyik legnagyobb leleplezése, hogy az 1933-ban, a náci hatalomátvétel évében Hannelore Rennerként született lányt tizenkét éves korában szovjet katonák megerőszakolták. Méghozzá olyan durván bántak vele, hogy az egyik nyakcsigolyája súlyosan megsérült, ettől pedig később elviselhetetlen fájdalmai lettek. A gyerekkori súlyos trauma alapvetően meghatározta a nagypolgári környezetben felnőtt Hannelore későbbi életét.
A Schwan által felrajzolt kép szerint a meggyőződéses náciként ismert, egy nagy lipcsei hadiipari üzem műszaki igazgatójának lánya az 1948-ban, egy ludwigshafeni táncos teadélutánon megismert későbbi férjében védelmezőt keresett. Miután 1960-ban összeházasodtak, az asszony alárendelte magát a termete miatt „pfalzi óriásnak” is nevezett kereszténydemokrata politikus karrierjének.
Fegyelem és kötelességteljesítés: Schwan szerint ezek voltak az angolul és franciául kiválóan beszélő Hannelore fő elvei, aki a háttérben segítette Kohlt. Például azzal, hogy az idegen nyelvekkel hadilábon álló kancellárnak tolmácsolt, ha magasrangú külföldi politikusok vendégeskedtek oggersheimi otthonukban.
Schwan szerint Hannelore Kohl már 1993-ban öngyilkosságot kísérelt meg, miután majdnem belehalt az utóbb orvosi műhibának bizonyult penicilinkezelésbe. A hajhullás miatt parókaviselésre kényszerült asszony ezt követően még jobban visszahúzódott, hivatalosan ezt fényallergiával indokolták. Az újságíró viszont a Hanneloré val még az öngyilkossága előtt folytatott hosszú beszélgetésekből, illetve szakorvosokkal tartott konzultációkból azt a következtetést vonta le, hogy Kohlné rendkívül súlyos depresszióban szenvedett.
A pszichés betegség férje 1998-as adománybotrányával csúcsosodott ki. Hiába kérte Helmutot, hogy hozza nyilvánosságra a CDU-t illegális pénzadományokkal támogató személyek neveit, a becsületszavához ragaszkodó kereszténydemokrata politikus hajthatatlannak bizonyult.
A könyv alaposan kiverte a biztosítékot a súlyos betegsége miatt tolókocsiba kényszerült 81 éves Helmut Kohlnál. Az időközben újraházasodott exkancellár felháborítónak és ízléstelennek nevezte, hogy harmadik személy szándékosan félremagyarázott családi ügyeket tereget ki a nyilvánosság előtt, és ezzel anyagi haszonra tesz szert. A kancellár két felnőtt fia, a 48 éves Walter Kohl és a 46 éves Peter Kohl szintén tiltakozott. Szerintük hamis Schwan állítása, miszerint nagy előnyt jelentett volna a származásuk. Az újságíró viszont úgy gondolja, hogy apjuk pozíciójának köszönhetően kaphattak Amerikában elitképzést.
Walter Kohl az idén maga is írt könyvet, amelynek fő témája gyerekkora és az apjához fűződő ambivalens viszonya. Hiába számított privilegizált gyereknek, iskolatársai folyamatosan gúnyolták a testőrök által kísért Waltert. A legnagyobb lelki törést az okozhatta, amikor 13 évesen megtudta, hogy ha például a szélsőbaloldali terrorszervezet, a Vörös Hadsereg Frakció (RAF) kommandója elrabolná, milyen összeget fizetnének érte váltságdíjként. S a túszejtőkkel való alkudozásban mi lenne az a pont, amikor az a döntés születne, hogy feláldozzák.