Internet nélkül is lett volna forradalom
Maguk magyarok tudhatják, milyen nehéz a rendszerváltás. Remélem, hogy Tunéziában mindez gyorsabban megy majd végbe. Nem azért, mert Tunézia jobb, mint Magyarország, hanem mert tanulhatunk a magyar, spanyol, portugál tapasztalatokból – mondta lapunknak Riadh Guerfali tunéziai jogászprofesszor és blogger (képünkön), aki az ENSZ információs hivatala és a magyar külügy által rendezett közel-keleti médiaszemináriumára utazott Budapestre. Guerfali honlapja, a 2004-ben indult Nawaat.org ma már a legolvasottabb hírportál Tunéziában, több száz önkéntes szerzője és szerkesztője van. A Nawaat.org elsősorban a közhivatalok és szolgáltatások felügyeletében és a közpénzek elköltésének ellenőrzésében jeleskedett, ezért idén elnyerte a Riporterek Határok Nélkül és több más újságíró-szervezet díját. Guerfali több éve a dél-franciaországi Université de Perpignanon tanít, de most visszatért hazájába, hogy részt vegyen az ország újjáépítésében.
Guerfali szerint a sajtó szabadságának biztosítása lesz az egyik legfontosabb alapköve az új Tunéziának. A blogger azt is hangsúlyozza, fontos elkerülni a magyar, portugál hibákat, a rendszerváltáskor felmerülő veszélyeket. – Nem szabad engednünk a pillanat nyomásának, muszáj hosszú távra és középtávra koncentrálnunk – mondja Guerfali.
– Az egyszerűbb megoldások kielégítik az éppen regnáló politikai erőket. De okosnak és erősnek kell lennünk, mert hosszabb távra kell terveznünk. Például a közszolgálati média függetlensége érdekében a médiát felügyelő bizottságban nem a pártok képviselőinek kéne ülniük, hanem független szakértőknek, profiknak. Az információ és a sajtó érdekeit, és nem például a politikai erők közti egyenlő időelosztást kell szem előtt tartani a közszolgálati média felépítésénél. A közszolgálati média nem egy politikai párthoz tartozik, az ország érdekeit, és nem a politikai erők érdekeit kell kiszolgálnia – fejtegette Guerfali, aki alkotmánytant és médiajogot tanít.
Nagy vita zajlik Guerfali hírportálján és az országban is arról, hogyan kéne megakadályozni, hogy az előző rezsim kiszolgálói ne mentsék át hatalmukat. – Tunéziában úgy döntöttek, hogy a Ben Ali-féle rezsimmel kollaborálók nem vehetnek részt a választásokon. Egyáltalán nem szép látvány, ahogy ez végbemegy – mondja mosolyogva a professzor, aki szerint etikai alapon sokkal óvatosabban kéne eljárni, hiszen bizonyos esetekben egyáltalán nem világos, milyen mértékben volt kollaboráns az illető. – Az ilyesmi nem tesz jót a demokráciának. Persze van, akit ki kell zárni, de objektív kri tériu mok alapján kéne eljárni – mondja Guerfali. Hozzáteszi: ha a sajtó szabad, akkor egyébként sincs félnivaló a régi rezsim embereitől, hiszen egyszerűen kilöki őket magából a társadalom. – A demokrácia nemcsak törvényekből áll, hanem közerkölcsöt is jelent. Abban, hogy a közvélemény érvényesülni tudjon, nem a törvényeknek, hanem a sajtónak van kulcsszerepe. Csak úgy tudunk előrelépni, ha rá lehet mutatni a korrupcióra, a diszfunkciókra – hangsúlyozza Guerfali.
Az arab tavasz és a közösségi média kapcsolatával kapcsolatban Guerfali azt mondja: Gutenberg valójában azt a médiumot teremtette meg, ami megnehezítette, hogy a hatalom kontrollálja, mi kerül papírra. – Mindez gyökeresen változtatta meg Európát. Hasonló hullám történt 1848–49-ben is a táviratforgalom megjelenése a gondolatok szabad áramlását segítette. 2011-ben nem önmagában a Twitter, a Facebook felelős a forradalmért, hanem ismét a gondolatok szabad áramlása, a kontroll nélküli internet az, ami felgyorsította a történelmet. Internet nélkül is megtörtént volna a változás az arab világban, csak sokkal később – vélekedik a tunéziai blogger.