Botrányos módszerekkel dolgozott a Murdoch-lap

Ritka az olyan eset, hogy a brit olvasótábor és politikai élet minden árnyalata, a két vezető párt, teljesen egyformán, döbbenettel reagáljon egy eseményre. Az a felfedezés azonban, hogy a csaknem hárommilliós vasárnapi lap, a News of the World a rendőri nyomozás közepette behatolt Milly Dowler, a 2002 májusában eltűnt és később holtan talált 13 éves iskolás mobiltelefonjába, mind David Cameron kormányfő, mind pedig Ed Miliband ellenzéki vezér haragját kiváltotta.

A történtek nyilvánosságra hozatalának időzítése nem véletlen. Éppen a napokban ítélte a bíróság életfogytiglani börtönbüntetésre Levi Bellfield egykori szórakozóhelyi biztonsági őrt a kislány elrablása és meggyilkolása miatt. Az elhúzódó tárgyalás maga is nagy figyelmet keltett. Az emberölés miatt már lakat alatt lévő férfi ugyanis nem volt hajlandó vallomást tenni, védőügyvédei viszont a per során verbálisan a vádlottak padjára ültették az áldozat szüleit. Arra hivatkozva, hogy a nyomozás során kiderült, Milly észrevette, hogy apja pornófelvételeket tart a padláson, azt a benyomást keltette, mintha az áldozatnak szomorú gyerekkora lett volna, és az apai kisiklás szerepet játszott volna elrablásában és brutális meggyilkolásában. Az ítélet kihirdetését követően mindkét szülő és Milly testvére is hátborzongató állásfoglalást olvasott fel az Old Bailey központi bűnügyi bíróság előtt. A per során elszenvedett nyilvános megaláztatásuk nyomán az igazságszolgáltatás felülvizsgálni kényszerül az áldozatok hozzátartozóinak kezelését, a védői keresztkérdések során megengedhető hangnemet.

Mint arról lapunk korábban többször is beszámolt, a News of the World 2004 és 2007 között valószínűleg vagy száz politikus, közéleti személyiség, királyi családtag, színművész és celeb üzenetrögzítőjét hallgatta le. Clive Goodmant, a királyi hírekért felelős szerkesztőt és az általa megbízott magándetektívet, Glenn Mulcaire-t 2007-ben börtönbüntetésre ítélték, amiért „bekapcsolódtak” a Vilmos és Harry hercegekkel kapcsolatos hírek közlésébe. A Scotland Yard nyomozása során derült ki, hogy a célpontok közé tartozott Milly Dowler is. Az NoW szokásos gyakorlatát követte, amikor összerakta az iskolából hazafelé tartva nyomtalanul eltűnt kislány sztoriját. Felfogadott egy magándetektívet, hogy az kutassa fel a család és szóba jöhető ismerősök lakcímeit, nyilvános és titkos telefonszámait. Ezen bizalmas és eleve illegális módszerekkel megszerzett információk birtokában Mulcaire lehallgatta Milly hangpostáját, a neki küldött üzeneteket. A lányt rokonok és barátok egyre kétségbeesettebben hívogatták, kérve, jelentkezzen, hallasson magáról. A lehallgatás már önmagában is épp elég súlyos indiszkréció lett volna, ám a lap munkatársa ezt azzal tetézte, hogy amikor a rögzítő megtelt, önhatalmúlag letörölte a korábbi üzeneteket, akadályozva a rendőrség munkáját. Surrey grófság nyomozói ugyanis napokig abban a hiszemben voltak, hogy a bujkáló Milly maga távolította el a felvételeket, megerősítve a szülők reményét, lányuk él, csak elszökött hazulról. A valóságban Bellfield röviddel az elrablása után meggyilkolta az iskolást, de a holttestet csak hat hónappal később találták meg. A mobiltelefon nem került elő, de a rendőrség a szolgáltatón keresztül hozzáfért az adatokhoz.

A szülők, Sally és Bob Dowler ügyvédje bejelentette, hogy a házaspár feljelentést tesz a News of the World ellen a törvénytelen lehallgatás miatt, s „embertelennek” minősítette a lap cselekedetét. A hét elejét Afganisztánban töltő David Cameron kormányfő „sokkolónak” nevezte, hogy valaki képes volt ilyen tettre. „A lap pontosan tudta, hogy a rendőrség nagy erőkkel keresi az eltűnt tinédzsert. Ha ez igaz, borzalmas cselekedettel és rettenetes helyzettel állunk szemben” – tette hozzá. Ed Miliband munkáspárti vezető „hihetetlennek” tartja, hogy „valaki egy ilyen gonosz és erkölcstelen lépésre legyen képes”.

A botrány komolyan érinti Rebekah Brookst, aki 2002-ben a News of the World főszerkesztői székében ült, jelenleg pedig Rupert Murdoch sajtóbirodalma, a News Corp nagy-britanniai szervezete, a News International vezérigazgatója. Hírek szerint a befolyásos újságírónő nem készül lemondani, és továbbra is élvezi az ausztrál-amerikai sajtócézár bizalmát. Egykori helyettese, Andy Coulson viszont önként távozott David Cameron média főtanácsadói székéből. A példányszámhajhászó bulvárlapok lelkén szárad az is, hogy az idő előtti publicitás, az esküdtszék befolyásolása miatt az ügyészségnek ejtenie kellett egy további vádat a gyilkos Levi Bellfielddel szemben. Néhány nappal Milly előtt ugyanis egy másik surrey-i kislányt is megkísérelt elrabolni.

Milly Dowler családja a sajtó gyűrűjében az Old Bailey-i bűnügyi bíróság előtt június 24-én
Milly Dowler családja a sajtó gyűrűjében az Old Bailey-i bűnügyi bíróság előtt június 24-én
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.