Klaus bizalmasait is lehallgatták

Ladislav Jakl, a cseh államfő személyi titkára a képernyőn is jól láthatóan elsápadt, aztán elvörösödött, amikor a Nova kereskedelmi tévé riportere nekiszegezte a kérdést: – Mit szól ahhoz, hogy egy mezei rendőrségi nyomozó éveken át lehallgatta a telefonját, továbbá az elnök hivatalvezetőjéről is pontosan tudta, mikor, kivel és miről beszél.

Kínos csend után a riportalany csak annyit tudott kinyögni, hogy ez hihetetlen, és ha valóban helytállóak az információk, akkor újabb döbbenetes botrány rengeti meg a rendőrséget és a bíróságot.

Márpedig bármennyire is hihetetlen a történet, igaz – állítja a Mladá fronta Dnes hétfői számában a legnagyobb példányszámú cseh napilap három oknyomozó riportere. Akiket mellesleg 2009 óta szintén lehallgatott Marian Hudec, a nyugat-csehországi Varnsdorf rendőrőrsének egyik nyomozója. Rajtuk kívül Pavel Rychetsky, a cseh Alkotmánybíróság elnöke és még mintegy harminc ismert cseh közéleti személyiség, illetve vállalkozó telefonjainak adatait és tartalmát is megkapta az illetékes mobilszolgáltatótól. Méghozzá látszólag törvényesen, hiszen hivatalosan megszerezte a decíni járásbíróság engedélyét. A nyomozó két éve azzal a kéréssel fordult az illetékes testülethez, hogy a nyugat-csehországi prostik futtatóinak, valamint nigériai és kameruni emberkereskedőknek a leleplezéséhez szükségesek a lehallgatások. Hidegvérrel mellékelte az ismert cseh közéleti személyiségek titkos mobilszámait, amelyeket gyanúsnak nyilvánított. A bíró pedig ellenőrzés nélkül jóváhagyta a kérvényt.

A cseh belügyminisztérium tegnap az ügyben teljes hírzárlatot rendelt el, s erre hivatkozva a taláros testület elnöke és más érintett politikus is hallgatásba burkolózott. Folytatják viszont munkájukat az újságírók, akik megbízható értesülésekre hivatkozva a lap internetes portálján tették közzé, hogy a nyomozó egy magándetektív megbízása alapján ügyködött, aki évekkel ezelőtt a cseh rendőrség korrupcióellenes alakulatához tartozott, de gyanús kapcsolatai miatt csaknem három éve elbocsátották. Tőle kapta meg a mobilszámokat is.

Nem kizárt, hogy a bizalmas információk a prágai ABL magánnyomozó irodába kerültek, amelynek vezetője éveken át Vít Bárta volt. Ő alapította évekkel ezelőtt a jelenlegi kormánykoalícióhoz tartozó Közügyek (VV) pártját azzal a – nemrég kiszivárgott – jelszóval, hogy a további megrendelések érdekében be kell épülni a nagypolitikába. Pártja a tavalyi voksolásokon átlépte a parlamenti küszöböt, Bárta pedig fél évig kereskedelmi miniszter volt. Ám korrupciógyanús ügyei miatt kora tavasszal lemondott. Azzal az indokkal, hogy tisztára mossa a nevét. Azóta azonban hallgat. Egyelőre annyi bizonyítható, hogy a cseh energetikai óriásvállalat, a CEZ egyik menedzserének telefonbeszélgetéseit valóban az ABL kaparintotta meg, amelynek új vezetője egy éve Vít Bárta fivére.

Marian Hudec nyomozót hivatali hatalommal való visszaélés alapos gyanúja miatt a hét végén letartóztatták. Jan Kubice, a nemrég kinevezett cseh belügyminiszter szerint felelőtlen volt az illetékes bíróság, csődött mondtak a rendőrség ellenőrző szervei is.

– Ha csak ennyi történt, az is felháborító. De vajon kinek az érdeke volt a sok lehallgatás? Kik gyűjtögették az információkat? S vajon az elképesztő történet nem igazolja-e ismét a cseh alvilág és a rendőrség összefonódását? – tette fel a kérdést a tévériport végén a Nova munkatársa.

Vít Bárta volt kereskedelmi miniszter
Vít Bárta volt kereskedelmi miniszter
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.