Egész Csehországot megbénítják a sztrájkolók
Az országos közlekedési sztrájkot nem fújjuk le! – jelentette ki az újságíróknak Bohumír Dufek, a független cseh szakszervezetek elnöke, miután kilépett a tárgyalóteremből, ahova szerda délután a kormányfő hívta meg őket. – A tiltakozó akció senkinek sem jó, emberek millióinak okoz bosszúságot, legalább egymilliárd koronás (hozzávetőleg tízmilliárd forint – a tud. megj.) kárral jár! – győzködte a jelenlévőket Petr Necas. – Májusban a szabadidőnkben ötvenezren tartottunk figyelmeztető demonstrációt, de ez a pökhendi kabinet ránk sem hederített – válaszolta a szakszervezeti vezető.
Jaroslav Pejsa, a csehországi vasutas-szakszervezetek elnöke érdeklődésünkre megerősítette, hogy szerda éjféltől huszonnégy órára az egész ország területén leállnak a vonatok, több nemzetközi gyors el sem indul vagy valamelyik állomáson várja a sztrájk végét. Prágában és több megyei székhelyen szünetel a tömegközlekedés, a fővárosban nem jár a metró sem.
– Elsősorban a nyugdíjreform ellen tüntetünk. Jelenleg a férfiak hatvankét éves korukban, a nők általában kettővel hamarabb hagyhatják ott a munkahelyeiket, a vasutasok, a bányászok és a buszsofőrök a ledolgozott éveiktől függően akár hamarabb is. A kormány elképzelése szerint évről évre növekszik a nyugdíjkorhatár, 2041-től mindannyian hatvanhét évesen lennénk jogosultak nyugdíjba vonulni. A korkedvezményes nyugdíjakat pedig eltörölnék, ami főleg a mozdonyvezetők, a buszsofőrők, de mások esetében is embertelen szándék. Én még ötven sem vagyok, mégis egyre fárasztóbbnak érzem a sofőrködést – sóhajt fel Karel Pesice, a prágai tömegközlekedési vállalat egyik alkalmazottja. Jaroslav Grégr, a fővárosi metró diszpécsere azzal folytatja, hogy elégedetlenek a tervezett nyugdíjreformmal is. A jövőre megalakuló magánnyugdíjpénztárak sok pénzt visznek el, ezért az átalakulás finanszírozása érdekében a jövő évtől Csehországban – öt alapélelmiszert kivéve – egykulcsos, éspedig húszszázalékos lesz az általános forgalmi adó. – Emiatt lényegesen meglódulhatnak az árak, amelyek majd tovább növelik a megélhetési gondjainkat. Az ilyen reformokból nem kérünk – tette hozzá.
Václav Klaus cseh államfő kemény hangú nyilatkozatban politikai akciónak minősítette a tüntetést. – Azért dohog az elnök, mert elrontották a hetvenedik születésnapját, amely éppen a sztrájk napjára esik – magyarázta ifjabb Jirí Dienstbier szenátor. Alighanem fején találta a szöget, mert szerda délután lefújták a több száz főre tervezett fényes fogadást.
A prágai taxisok viszont örülnek: – Huszonnégy óra alatt nagyot kaszálhatunk! – lelkendeztek többen is a Vencel tér sarkán. Jan Petrlík, az egyik fővárosi kerékpárkölcsönző és -javító cég tulajdonosa is elégedett:
– Hétfőtől éjfélig tartunk nyitva, annyi bringát kellett megbütykölnünk, csütörtökre pedig az összes bicajunkat kikölcsönözték – lelkendezik. Többen viszont kérdésemre mogorván vetik oda, hogy csütörtökre szabadnapot vettek ki, mert nem tudnak eljutni a munkahelyükre. – Egy napra túszok lettünk – sziszegik többen is a járdán. A STEM közvélemény-kutató intézet gyorsfelmérése szerint a felnőtt lakosságnak több mint a fele támogatja a vasutassztrájkot, további harminc százalékuk ugyancsak elégedetlen a kormánnyal és a tervezett reformokkal, ám a tiltakozó akciót nem tartja helyénvalónak.
Petr Necas az eredménytelen egyezkedés végén bejelentette, hogy a kormány véghezviszi a tervezett reformokat, de a korkedvezményes nyugdíjakról, valamint a nyugdíjkorhatárról hajlandó tárgyalni. A prágai alsóházban elhalasztották a mára tervezett végszavazást az egészségügyi reformról.