Sebesülten Rijádba repült a jemeni elnök

Jemen népe az utcákra vonult, és tűzijátékkal, valamint levegőbe lövöldözéssel ünnepelte az ország eddigi önkényurának távozását. Vasárnap orvosi kezelésre Szaúd-Arábiába repült Ali Abdallah Szaleh, aki harminchárom éve volt az ország vezetője. A távozását követelő tüntetések az „arab tavasz” eseményeinek sorába illenek: akkor kezdődtek, amikor előbb Tunéziában, majd Egyiptomban kényszerültek távozni az addigi vezetők.

Szaleh az arab világ talán legszegényebb országát irányította. Jement törzsi és vallási ellentétek, politikai-kulturális különbségek teszik töredezett társadalommá. Az ország régóta az iszlám fundamentalista mozgalmak egyik központja, innen származott el a hírhedett Bin Laden család is. Ráadásul az ország északi, Szaúd-Arábiával határos tartományában hosszú évek óta tart a helyi síiták felkelése. Szaleh a törzsi-nemzetségi ellentétekkel játszva próbálta fenntartani családi hatalmát, s szerette volna átörökíteni hatalmát az egyik fiára. Az „arab tavasz” hatása megváltoztatta az eddigi belpolitikát: megjelent a változást követelő városi középréteg, az egyetemisták is az utcára vonultak Szanaában, és Szaleh távozását követelték.

Az elnökkel hosszú ideje tárgyaltak a törzsi vezetők és az öbölországok képviselői. Több alkalommal is hírül adták, hogy beleegyezett lemondásába, majd mindig visszavonta azt. A feszültség csak nőtt, miután a múlt héten az egyik legbefolyásosabb katonai vezető, Dzsebran Jahja al-Hasedi, a 33. harckocsizó hadosztály parancsnoka átállt a felkelők oldalára. Vele együtt az államfő ellen fordult a Hasedi törzsi csoport. (Ez a klán ellenőrzi az ország délnyugati körzetét és a Báb-el-Mandeb-tengerszoros jemeni oldalát.)

Pénteken imaidőben két rakéta csapódott az elnöki palota területén lévő mecsetbe. Ezután Szaleh halálhírét keltették. Kiderült, csak megsérült, ám a rakétacsapásnak 11 halálos áldozata és rengeteg sérültje volt. Szalehnek ekkor a szaúdi király ajánlotta fel a gyógykezelés lehetőségét. A pénteki „kórházgépen” rajta kívül ott volt a parlament mindkét házának elnöke, a miniszterelnök, Szaleh felesége és még legalább harminc rokon. Az országban maradt két fia, akik közül az egyik a Köztársasági Gárda elit alakulat parancsnoka. A hatalmat Abd-Rabbu Manszur Hadi, az ország alelnöke vette át, aki azonnal tárgyalt az amerikai nagykövettel is.

A BBC helyi forrásokra hivatkozva kiemelte, hogy a térség nagyhatalmai – Szaúd-Arábián kívül ideérti nyilván az Egyesült Államokat is – fontosnak tartják, hogy Szaleh két fi a valamilyen módon részese maradjon a megállapodásnak. A hatalmakat ugyanis rendkívül aggasztja, hogy Jemen anarchiába zuhan az önkényúr távozása után. A Fehér Ház szóvivője bejelentette, hogy John Brennan, az elnök belbiztonsági tanácsadója Szaúd-Arábiába és az Egyesült Arab Emirátusokba utazott, hogy ott a jemeni fejleményekről tárgyaljon. A félelmek indokoltak: a töredezett társadalmat eddig az elnök tartotta egyben, egyensúlyozva törzsek, vallási vezetők és a városi társadalom igényei között. Szaleh az elmúlt hetekben többször is azzal fenyegette a világot, hogy amennyiben őt eltávolítják, úgy a Báb-el-Mandeb-tengerszoros mindkét oldalán állam nélküli állapotok keletkeznek, Jemen Szomália szintjére süllyedhet. Az aggodalom igen erős Rijádban is, hiszen Szaúd-Arábiának 1800 kilométeres határa van Jemennel. Félelmüket osztja a Nyugat, hiszen a világ kőolajellátásáról van szó, és Szaleh az iszlám terrorizmus elleni harcban is érdemeket szerzett.

Kormányellenes tüntetőt dobálnak a levegőbe örvendező társai Szanaában
Kormányellenes tüntetőt dobálnak a levegőbe örvendező társai Szanaában
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.