Több nemzedékre eladósodva
Nekem is nehéz kijönni a nyugdíjból, de sokan még rosszabb helyzetben vannak. Úgy érzem, segítenem kell – teszi hozzá. Igaz, akad olyan vásárló is, aki egy egész bevásárlókocsit rak meg tartós élelmiszerekből. – Mióta jobban érezhető a válság, fokozódik a szegénység, szerencsére az emberek segítőkészsége is nő – mondja az Élelmiszerbank vezetője, Isabel Jonet.
A portugálok vasárnap szavaznak: a mentőhitelt nyújtó nemzetközi intézmények által előre megszabott programhoz kell kormányt választaniuk, és csak abban lehetnek bizonyosak, hogy életük még nehezebb lesz. Várhatóan egy jobboldali koalíciós kormányra hárul majd a feladat, hogy a gyakorlatba ültesse át az ibériai országra kényszerített brutális megszorító intézkedéseket.
A szolidaritási intézmények már most is alig győzik támogatni a hozzájuk fordulókat; soha nem szorultak rá ennyien a szociális menzákra vagy a jelképes árat kérő szociális üzletekre. Csakhogy a válság miatt ezek az intézmények is egyre kevesebb támogatáshoz jutnak, s egymás után zárnak be. Kudarcba fulladt az a kezdeményezés is, amely a vendéglői konyhák maradék ételeit szerette volna az éhezőknek eljuttatni.
A szegénységet eddig főleg az idős, többnyire elzárt vidékeken élő népességgel azonosították, egy legutóbbi felmérés azonban azt mutatja: immár a gyerekek vannak veszélyeztetett helyzetben. A kiskorúak 23 százaléka él olyan családban, amelynek jövedelme a szegénységi határ (két felnőtt, két gyerek esetében havi 869 euró) alatt van, sokan közülük rosszul tápláltak. Egyre nő a szakadék a magas jövedelműek és a leszakadók között.
A rászorulók nagy része úgynevezett „tisztes szegénységben él”. Inkább szégyelli helyzetét és igyekszik azt kifelé nem mutatni. A szegénység külsőleg nemigen látható, az egy-kétszáz eurós nyugdíjból tengődő idős falusi lakos továbbra is fehérre meszeli házát, virágokat ültet elé. A nagyvárosokban pedig – az olcsón is beszerezhető – divatos ruházati cikkek alapján nem különböztethető meg, ki az, aki esetleg éhezik.
A 10,7 millió lakosú országban tovább szegényedik a középosztály is, amely – igaz, a könnyű hiteleknek köszönhetően – eddig erején felül élt. Egyre többen képtelenek fizetni a tartós fogyasztási cikkekre és a lakásra felvett hitelek részleteit. Már vége azoknak az időknek, amikor szinte minden alkalmazott étteremben ebédelt. Ma inkább otthonról viszik az ételt, amivel viszont a vendéglőket hozzák nehéz helyzetbe.
A szupermarketekben főleg az olcsóbb, saját márkák a keresettek, az egyéb üzletekben inkább csak a leértékelések idején van forgalom. Áll az ingatlanpiac, kivéve a továbbra is kelendő luxuslakásokat. Egymás után zárnak be az utazási irodák, a portugáloknak annyi előnyük még megmaradt, hogy elérhető közelségben van saját tengerük. Vagyis egy városi periférián élő, alacsony jövedelmű család ismegteheti, hogy buszra száll, és a napot a strandon tölti.
A Lisszabon-közeli tengerpart hétköznapokon főleg fiatalokkal van tele. A gondtalannak tűnő ifjak azonban saját bevallásuk szerint a reménytelen álláskeresést feladva választották a fürdőzést. A munkanélküliség 12 százalék fölött van, a recesszió állások további megszűnését hozza majd magával.
A sok napsütés nem tudja feledtetni a gondokat egy olyan országban, ahol a hatalmas államadósságot a még most meg sem születettek adójából is törleszteni kell. – Én már nem tudom, kinek higgyek, kimond igazat? – teszi fel a sokak kétségeit kifejező kérdést egy idős ember. Nehéz a portugálok előtt álló döntés, megbízhatnak-e az ország jelenlegi helyzetéért nagy részben felelős szocialistákban (PS)? Vagy adják a kormányrudat az ultraliberális intézkedések bevezetésétől sem elzárkózó jobboldali szociáldemokrata pártnak (PSD)? Szavazzanak a jobboldali populista Néppártra (CDS/PP), amely a legtöbbet szónokol a szegények megsegítéséről? Forduljanak inkább a baloldali pártokhoz? – Annak alapján fogok dönteni – mondja egy középkorú nő –, hogy ki ellenzi a szociális vívmányok felszámolását. Életében most először a kommunista pártra fog szavazni.
Igaz, a PCP-nek a Baloldali Blokkal együtt kevés lehetősége lesz a jóléti állam megvédésére, mivel e két párt megtagadta a részvételt a mentőhitelt nyújtó intézményekkel való tárgyalásokon, így nincs esélye a kormányra kerülésnek. Az előrejelzések szerint a jobboldali PSD lesz a győztes 35-36 százalékkal, mögötte a PS 31-32 százalékkal, harmadik a Néppárt 12-13 százalékkal: ami azt jelenti, hogy két jobboldali párt abszolút többségre tehet szert.