Lukasenko a médiára fogja az áruhiányt
Az egész országban ki kell cserélni az árcédulákat, s ez eltarthat egy-két napig. Az ország elnöke azonban gyorsan megtalálta a megoldást az áruhiányra: 27-én, egy konferencián kijelentette, be kell záratni azokat a médiákat, amelyek valuta- és áruhiányt gerjesztettek a piacon. Azt ígérte, hogy az oroszországi médiát sem fogja kímélni Belaruszban, mert azok a hisztéria felelősei. A Fehéroroszországgal határos Litvánia lapjai már jóval korábban áruhiányról írtak. Felvásároltak mindent, a hűtőszekrénytől a vécépapírig a Lietuvos rytas szerint. Arkagyij Dvorkovics, Medvegyev orosz elnök gazdasági tanácsadója szerint a válságot a decemberi elnökválasztás előtt hozott gazdasági döntések okozták. Az orosz hitel enyhítheti a válságot, de a megfelelő döntéseket Minszkben kell meghozni, mondta az elnöki tanácsadó.
A fehérorosz rendszer pénzhiányát enyhíthette a gázszállító hálózat maradékának eladása Oroszországnak, de ez csak pillanatnyi könnyebbséget hozhatott. A lakosság egyelőre az áremelkedést, a drasztikus üzemanyagár-emelést érzékeli.
A gazdasági válság itt is elérte a mindennapokat. Eddig ugyanis úgy látszott, hogy a fehérorosz társadalom nagy többsége elégedett a Lukasenko elnök rezsimje által garantált szerény, ám biztonságos életszínvonallal. Az elégedetlenek táborát az értelmiség egy része, egyes ifjúsági rétegek, a lengyel kisebbség alkotta. Ez az ellenzék azonban elszigetelt és szétforgácsolt volt, és az elnöki biztonsági rendszer, a KGB rövid pórázon tartotta őket. A tavalyi elnökválasztásig a légkör szabadabb volt, de amikor az ellenzék tüntetést szervezett az elcsalt választás miatt, a rezsim lecsapott. Százakat börtönöztek be, az elnökjelölteket sorra ítélik többéves börtönre. Csütörtökön Mikola Sztatkevicset hat évre, Dmitrij Vuszt öt és fél év munkatáborra ítélte egy minszki bíró. A politikai elnyomás ilyen demonstrációja viszonylag keveseket mozgatott meg az országban. Megkérdeztünk telefonon egy fehéroroszországi ellenzéki személyiséget arról, hogy a gazdasági bajok, az áremelkedés megváltoztatja-e a társadalom viszonyát a Batyka rendszeréhez? Az idősebbek a szovjet korszakban hozzászoktak a hasonló bajokhoz, mondta. A hatalomtól pedig félnek, a demokratikus civil öntudat meglehetősen fejletlen. A névtelenül nyilatkozó aktivista nem számít gyors fordulatra.
Lukasenkomost aNyugatot hibáztatja. Az EU azonban nagyon visszafogottan reagált a minszki politikai perekre. Csak a rezsim főszereplőivel szembeni beutazási tilalom eszközével élt. Lengyelország azt javasolta, hogy szankcionálják azokat a fehéroroszországi nagyvállalatokat, amelyek a rezsimet pénzelik. Ezt azonban nem fogadták el. A cseh külügyminiszter és a litván elnök asszony is egybehangzóan kiállt ez ellen, mivel szerintük a gazdasági szankciók Belarusz lakosságát sújtanák. Lukasenko eddig minden válságot túlélt.