Titánok harca a Tuileriák kertjében

Immár hivatalosan is a világpolitika kulcsfontosságú kérdése az internet: az arab világ forrongása vagy a gazdasági válság mellett most először a világháló is felkerült a G8-ak napirendjére.

Tegnap hat informatikai óriáscég, köztük a Facebook és a Google vezetői egy órát kaptak arra, hogy kifejtsék álláspontjukat a világhatalmak vezetői előtt a világhálóval kapcsolatos legégetőbb kérdésekről, így az adatvédelemről, a szerzői jogokról és a cenzúráról.

A Facebook-alapító Mark Zuckerberg és a Google-vezér Eric Schmidt nevével fémjelzett csapat a G8-csúcsot megelőző kétnapos párizsi konferencia, az „eG8” tanulságaival ismerteti majd meg Barack Obama amerikai elnököt és a többi vezetőt. A Nicolas Sarkozy francia elnök kezdeményezte tanácskozáson mindenki ott volt, aki számított, a Szilíciumvölgy farmeres-pólós vezetőitől kezdve a harvardi elemzőkön át egészen RupertMurdoch médiamágnásig, aki az internetes tartalmak fizetőssé tételében látja a jövőt. A Tuileriák kertjében felállított óriás sátorban megrendezett eszmecsere hamar a „titánok harcává” vált: heves viták robbantak ki az internet szabadságában feltétlenül hívő cégvezetők és a nagyobb kormányzati kontrollt követelő politikusok és szakértők között.

A tanácskozás pikáns részlete, hogy azt épp Sarkozy hívta össze: az Atlanti-óceán másik partján őt tartják az internet legnagyobb ellenségének. Az elnöksége alatt elfogadott törvények ugyanis lehetővé teszik, hogy egy hatóság az illegálisan letöltők adatait megszerezve felszólító levelet küldjön nekik. Aki a harmadik levél után sem hagy fel a kalózkodással, annak szimplán elvágnák az internetkapcsolatát. (Ez még senkivel sem történt meg: a hatóság eddig még csak az „első körben” küldte ki a leveleket. Egy felmérés szerint a francia internetezők hét százaléka maga kapott ilyen levelet, vagy ismer olyat, akihez érkezett felszólítás. A válaszadók 72 százaléka azt mondta, a levél után felhagyott a jogtalan letöltéssel.)

Egy másik értelmezés szerint ami Párizsban zajlott, nem más, mint Amerika és Európa kultúrharca: az Egyesült Államok igyekszik minél kevésbé beavatkozni a webes cégek életébe, míg Európa keményebb adat- és gyermekvédelmi szabályozást szeretne, valamint a netes kalózkodás megregulázását. A BBC elemzője szerint Obama nem is örült annak, hogy a G8-témák közé bekerült az internet. Az pedig biztos, hogy az amerikai elnök erős szabályozást nem fogadna el, mert szerinte az USA gazdasága számára elengedhetetlen a rengeteg embernek munkát adó Szilícium-völgy.

Az éles ellentétek miatt számítani lehetett rá, hogy az internetes világ krémjének tanácskozása végén elfogadott dokumentum nem fogalmaz majd meg konkrét ajánlásokat. Így is lett: a kalózkodást és a szerzői jogokat gyakorlatilag nem is említi. Arra hívja fel a figyelmet: az internet határokon átnyúló eszköz, ezért a nemzeti szabályozásokat érdemes lenne egyeztetni.

A The New York Times információi szerint a G8-ak által pénteken kiadandó közlemény sem lesz sokkal keményebb. A közös nyilatkozatnak az amerikai lap által megszerzett változata szerint a vezetők sürgetni fogják a gyermekeket az interneten védő szabályok elfogadását, a hatékonyabb adatvédelmet, valamint az internetes kalózkodás visszaszorítását. Ám a dokumentum hitet tesz majd amellett is, hogy az internet fejlődésének motorja továbbra is a magánvállalkozások, nem pedig a kormányok kell hogy legyenek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.