A lengyelek vízummentességet, az amerikaiak katonákat akarnak

A spotterek számára két hely is megfelelőnek ígérkezik arra, hogy lekapják a Frederyk Chopin nemzetközi repülőtér felé közelgő amerikai elnöki gépet. Már ha az izlandi vulkáni hamu nem zavarja meg az államfői vizitet.

De ezt Varsóban egyelőre elvetik – pedig a sötét fellegek közelegnek feléjük is.

Tart az előkészület teljes gőzzel, már tudni lehet, mely utcákról viszik el az autókat. A pénteki és szombati program meglehetősen sűrű lesz. Barack Obama a repülőtérről a varsói királyi palotába hajt, ahol a kelet-közép-európai államfők tanácskoznak. Huszonkét köztársasági elnököt hívtak meg, tizenkilenc már megerősítette részvételét. Boris Tadic szerb elnök távolmaradásának híre után Bukarest is megerősítette szerdán az addig csak lebegtetett döntést, hogy Traian Basescu elnök sem vesz részt a csúcson, mivel az összejövetelre meghívást kapott a koszovói elnökasszony. Némi latolgatás után viszont igent mondott Ivan Gasparovic. A szlovák elnök állítólag garanciát kapott a lengyelektől, hogy nem írnak alá közös dokumentumot, amelyen a koszovói elnök aláírása is szerepelhet.

A varsói Rzeczpospolita szerint a szlovákok azért szoronganak Koszovó miatt, mert a magyarlakta területek lehetséges elszakadására látnak ebben precedenst. Ugyanezen okból nem ismerte el amásodik albán államot Románia sem. „Nekünk is gondunk van a magyarokkal, akik a koszovóiakhoz hasonlóan autonómiát akarnak” – mondta a Rzeczpospolitának Cristian Parvulescu román kommentátor.

A találkozón a résztvevők beszámolnak majd a demokratikus átmenetben elért eredményeikről, és hogy ez az arab, észak-afrikai államoknak milyen példával szolgálhat. Obama egy elnöki banketten találkozik a résztvevőkkel, így Schmitt Pállal. Ez a találkozó szokatlanul felértékelődik, különösen azt figyelembe véve, hogy szinte helyettesíti az EU keleti partnerség tanácskozását. Ezt Magyarország rendezte volna, ha – különbözőképpen interpretált okok következtében – nem teszik át az év második felére, a lengyel elnökségi periódusba.

A lengyel társadalmat Bronislaw Komorowski államfő megnyugtatta; jó esély van rá, hogy Obama bejelenti a vízumkényszer közeli eltörlését. Az amerikai elnökkel nyilván tárgyalnak majd az amerikai katonai jelenlétről Lengyelországban, esetleg energetikai (gázkitermelés, atomerőmű-építés) együttműködésről. Az általunk megkérdezett lengyel elemzők szerint az amerikai elnök látogatását annak köszönhetik, hogy amióta a jelenlegi jobbközép koalíció van hatalmon, az ország belpolitikájában háttérbe szorultak a szélsőségek. Folyamatosan javul a viszony a szomszédállamokkal, mindenekelőtt Oroszországgal és Németországgal. A lengyelek által régóta igényelt középhatalmi szerep megvalósulóban van.

Washington demonstrálja háláját, mert a lengyelek erejükön felül vesznek részt a „terrorizmus elleni háborúban”. Korábban Irakban, most Afganisztánban az egyik legerősebb szövetséges kontingenst tartják. Obama találkozik Lech Walesával, valamint a lengyel pártok vezetőivel, így Jaroslaw Kaczynski korábbi miniszterelnökkel, a jobboldali Jog és Igazságosság párt elnökével. Vele még egy alkalommal összejöhet: sajtóhírek szerint találkozót kért a „szmolenszki családok” képviselőivel. Az ő hozzátartozói, így Lech Kaczynski korábbi államfő ültek azon a Tu-154-esen, amely tavaly áprilisban megsemmisült az oroszországi Szmolenszk repülőtere közelében.

Az archív felvételen a lengyel katonák átveszik az amerikaiaktól a parancsnokságot a Kabultól kétórányira lévő Ghazni tartományban
Az archív felvételen a lengyel katonák átveszik az amerikaiaktól a parancsnokságot a Kabultól kétórányira lévő Ghazni tartományban
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.