Kim Dzsong Ilt vonzza a napenergia

Hiába a hűvös viszony, Washington keresi a kapcsolatfelvétel lehetőségeit: az amerikai kormány különleges megbízottja, Robert King vezetésével szak értői csoport érkezett tegnap Phenjanba, hogy tájékozódjanak az élelmiszerhiány valós voltáról. Észak-Korea még januárban fordult segélykérelemmel az ENSZ-hez, miután a tavalyi áradások, majd a kemény tél károkat okozott az agrártermelésben. A nemzetközi humanitárius szervezetek válsághelyzetről beszélnek, s az ENSZ élelmezési programja szerint a 23 millió lakosból több mint hatmillióan azonnali segélyre szorulnak. Az amerikai csoport ötnapos látogatáson próbálja felmérni többek között azt, hogyan lehetne a segélyek kiosztásának ellenőrzését megoldani. Nem alaptalan a bizalmatlanság a nukleáris és rakétaprogramját a nemzetközi nyomás ellenére folytató phenjani vezetéssel szemben. Az általános tapasztalat szerint a segélyek rendre a katonasághoz és az államapparátus alkalmazottaihoz kerülnek.

Dél-koreai sajtótalálgatások szerint nem zárható ki, hogy Phenjan valójában felhalmoz élelmiszert jövő évre, amikor esedékes a kommunista nemzetalapító Kim Ir Szen születése századik évfordulójának megünneplése. A konzervatív szöuli kormány gyakorlatilag 2008 óta leállította a korábbi bőkezű élelmiszer- és műtrágyaszállítmányokat, s a kereskedelem is minimálisra csökkent. Csak az egyik ok, hogy Észak-Korea makacssága miatt szünetelnek a hatoldalú tárgyalások Phenjan nukleáris programjáról. Szöul bocsánatkérést követel egyik hadihajója 43 tengerészének haláláért, majd a vitatott tengeri határkörzet egyik szigetének északi lövetése miatt, amely két civil életét követelte. Az Egyesült Államok is leállította 2009-től az élelmiszersegélyeket, válaszként arra, hogy Észak-Korea másodszor is kiutasította a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség megfigyelőit.

Mindeközben Kim Dzsong Il észak-koreai vezető péntek óta Kínában tartózkodik. A pekingi külügyminisztérium szóvivője a keddi sajtótájékoztatóján azt a szokásos kitérő választ adta, hogy „a megfelelő időpontban” adnak majd információt a korábbi gyakorlatnak és a vendég kérésének megfelelően. Ami magyarul azt jelenti, majd akkor, ha a különvonat visszaérkezik Észak-Koreába. A látogatás tényét egyébként Wen Jiabao kínai miniszterelnök vasárnap japán és dél-koreai partnerével tárgyalva megerősítette, mondván, Kim a kínai gazdasági modell eredményeivel ismerkedik. Egy év alatt ez már a phenjani vezető harmadik vizitje Kínában, s valamennyi alkalommal üzemeket, autógyárakat is felkeresett.

A helyi Global Times angol nyelvű kiadása több részletről is beszámol: így Kim hétfőn a keleti Yangzhuou városának különleges gazdasági övezetét kereste fel, kíváncsi volt egy napenergiát hasznosító termékgyártó üzemre is. Értesülések szerint a programban Sanghaj felkeresése is szerepel. A kínai lap úgy értesült, a hétfői programon nem volt jelen a phenjani vezető utódjának jelölt fia, Kim Dzsong Un, pedig állítólag vele tartott a vonatúton.

Nem kétséges, hogy egyedül Kína hathat a politikai és a gazdasági meggyőzés eszközével az elszigetelt észak-koreai rezsimre a nyitás érdekében. Phenjan korábban tett is néhány ilyen lépést, így például kínai, orosz és dél-koreai befektetőket fogadott. A Szöullal feszültté vált viszony azonban visszavetette a különleges gazdasági övezet működését. Peking szerint egyébként is a párbeszéd az egyedüli lehetőség a válság megoldására a Koreai-félszigeten.

Kim Dzsong Il Yangzhuouban. Mercedesre futja
Kim Dzsong Il Yangzhuouban. Mercedesre futja
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.