Nem adom Strasbourgot!
A franciákat – akik foggal-körömmel ragaszkodnak az Európai Parlament Strasbourgban tartásához – látszólag a Strasbourg-ellenes EP-képviselők szervezkedése bosszantotta fel. Ám az utolsó csepp a pohárban David Cameron brit miniszterelnök nyílt (és valóban szokatlan) kiállása volt a parlament elköltöztetését sürgetők mellett.
Így aztán szokatlan lépésekre szánta el magát mindenki. A párizsi külügyminisztérium – nem éppen diplomatikus közleményben – „barátságtalan és agresszív” lépésnek minősítette a brit kormányfő levelét. Ebben Cameron és a helyettese, Nick Clegg gratuláltak a brit EP-tagoknak a strasbourgi ülésszakok számát csökkentő kampányukhoz, és ami még roszszabb: megígérték, hogy a Strasbourg kontra Brüsszel vitát szóba hozzák a legközelebbi EU-csúcson.
Márpedig ezzel Pandóra szelencéjét nyitnák ki: az Európai Parlament teljesen értelmetlen, de annál költségesebb ingázásából más tagállamoknak is elegük van már. Maguk az EP-képviselők évek óta háborognak, a miniszterelnökök viszont távol tartották magukat a kínos vitától – egészen mostanáig.
Bár a franciáknak a britek „árulása” fáj a legjobban, ezt még nem tudnák az Európai Bíróságon megtámadni. Ezért hivatalosan az Európai Parlament márciusi határozatát kifogásolják, amelyben (cselesen) lerövidítettek és összevontak két plenáris ülésszakot 2012-ben, illetve 2013-ban. Ezzel nem csökken ugyan a plenárisok száma, de eggyel kevesebbszer kell majd Strasbourgba áthurcolkodni.
Nem csináltak titkot belőle a képviselők, hogymiremegy ki a játék. A brit liberális Fiona Hall szerint a strasbourgi ülések egybeolvasztása „az első lépés ezek felszámolása felé”. Az EP brit alelnöke, EdwardMcMillan-Scott pedig azon örvendezett, hogy a brit kormány levele „nagyon hasznos támogatás” az egyetlen (brüsszeli) székhelyért folytatott harcban.
Némi vigaszt nyújthat Franciaországnak, hogy nem maradt egyedül a küzdelemben: Jean-Claude Juncker luxembourgiminiszterelnökmáris jelezte, hogy támogatja az Európai Bírósághoz benyújtott keresetet. Persze nem önzetlenül, hiszen a székhelyek egybevonása a kis hercegséget is érzékenyen érintené. Ez áll ugyanis az EU alapszerződésében: „Az Európai Parlament székhelye Strasbourg, ahol a tizenkét, havonta tartandó plenáris ülésszak zajlik. (…) Az Európai Parlament bizottságai Brüsszelben üléseznek. Az Európai Parlament főtitkársága és annak szervezeti egységei Luxembourgban maradnak.”
Nem aggódik – egyelőre – Philippe Richert önkormányzatokért felelős miniszter, az elzászi régió elnöke sem, akinek Francois Fillon francia kormányfő már megerősítette, hogy megújítják a kormány és Strasbourg hároméves szerződését. Ezzel 2008 és 2011 között 117 millió eurót (harmincmilliárd forintot) pumpáltak az „európai városba”. Hiába, az EU hatékony működése minden pénzt megér.