Alibit keresnek az IMF-vezérnek
– A mindennapi munkánkat az ügy nem érinti, de a folyosókon döbbent szomorúság uralkodik. Ítéletet lehetőleg nem alkotunk, amíg a részletekről meg nem bizonyosodunk – mondta hétfőn lapunknak az IMF washingtoni illetékese. Neve elhallgatását kérő forrásunkat a pénzintézetnél dolgozók első munkanapjáról kérdeztük azután, hogy a nemi erőszak kísérlete vádjával őrizetbe vették Strauss-Kahnt.
Az egyik New York-i szállodában botrányba keveredett 62 éves férfi hétfőn megjelent az illetékes bíróságon, ahol továbbra is tagadni készült a vádakat. Amerikai illetékesek azt közölték: ebben az ügyben nem élvez diplomáciai mentességet, az IMF vezetőjeként ez csak munkakörével összefüggésben illetné meg. Óvadék ellenében úgy védekezhetne szabadlábon, ha előbb leadja útlevelét. (Az amerikai igazságszolgáltatást évtizedek óta kísérti a szintén francia Roman Polanski ügye, és az azzal kapcsolatos feloldhatatlan kiadatási bonyodalmak.) Ugyanakkor Strauss-Kahn beleegyezett, hogy DNS-mintáját összevessék állítólagos áldozata, az amerikai szobalány sérüléseivel.
A francia bankár ügyvédje tegnap azzal érvelt: DSK fél egykor elhagyta a szállodát, és épp a lányával ebédelt egy manhattani étteremben, amikor az állítólagos támadást elkövette. (A szobalány vallomása szerint egykor lépett be az ominózus lakosztályba, ahol a férfi rárontott.) DSK ügyvédje most az éttermi számlával próbálja igazolni védence ártatlanságát. A botrány már a 2012-es amerikai elnökjelöltségért csatározó republikánusokat is elérte. – Ilyenek irányítják az IMF-et! Ilyenek kezébe adjuk a világ pénzügyeit? – háborgott Ron Paul texasi elnökaspiráns.
Az IMF-nek is igen kellemetlen időpontban, az euróövezet válságának orvoslása közben jött a legújabb kellemetlenség. Kormányzótanácsa elhalasztotta vasárnapra összehívott ülését. Strauss-Kahn feladatait ideiglenesen John Lipsky, az első számú vezérigazgató-helyettes vette át. Ám Lipsky a nyár végén felállni készült székéből, vezérigazgatói kinevezése pedig felborítaná az eddigi erőviszonyokat.A világbankos Robert Zoellickkel együtt így ugyanis mindkét washingtoni ikerintézmény élén amerikai szakember állna.
Az utódlás kérdése legkésőbb jövő év ősszel, Strauss-Kahn ötéves mandátuma végeztével egyébként is felmerülne. Ha a menete az lesz, mint 2007-ben is volt, akkor az európai pénzügyminiszterek készítenék elő a döntést Brüsszelben. Ám a váratlan fejlemények apropót adhatnak a nagyobb, a világgazdaságban betöltött pozíciójuknak megfelelő befolyást követelő feltörekvő országoknak (így a BRIC-csoport tagjainak), hogy megtörjék a hagyományos európai–amerikai felosztást. – Átadhatják-e a kulcsot (az európaiak) valamely feltörekvőnek e kritikus útkereszteződésben? – töpreng a The Wall Street Journal hasábjain egy európai illetékes.
Kinek az érdeke?
Franciaországban máris összeesküvéselméletek láttak napvilágot Dominique Strauss-Kahn botrányával kapcsolatban. A szocialisták szerint a politikust szándékosan akarják lejáratni, mióta kiderült, hogy ő lehet a francia baloldal elnökjelöltje. Gyanúsnak tartják, hogy a hírt először egy a konzervatív kormánypárthoz tartozó UMP-tag twittelte világgá. De sokan nem értik, hogy DSK miért szállt meg egy méregdrága szállodában, amikor lakása is van Manhattanben? És vajon véletlen-e, hogy a 2806-os szobaszám megegyezik a francia szocialisták elnökválasztási kongresszusának dátumával? – kérdezik.