Újra utcára mennek a görögök
A közszolgálati szféra egynapos általános sztrájkja tegnap is ilyen elemekkel döbbentette meg a résztvevőket és a megfigyelőket. A rendőrség könnygázt és hanggránátokat alkalmazott, a tüntetők pedig kövekkel és Molotov-koktéllal válaszoltak – vagy fordítva. A rendőrség szóvivője szerint 24 személyt őrizetbe vettek a zavargásban való részvétel miatt. Ezzel együtt lapunknak nyilatkozó helyi megfigyelők kevésbé erőszakosnak mondták a tegnapi megmozdulást a tavaly májusinál, amikor egy banktisztviselő halt meg.
A korábbi hasonló, megszorításellenes tüntetésekhez hasonlóan most is békés szakszervezeti felvonulással kezdődött a később zavargássá fajuló tiltakozás. A kommunista párt befolyása alatt álló PAME szakszervezeti tömörülés tízezer tagja külön vonult fel. „Elutasítjuk az újabb megszorításokat! Fokozzuk a harcot!” – állt az általuk vitt feliratokon. A tüntetéseket a fekete álarcos anarchisták megjelenése fordította erőszakká. Beszámolók szerint buszmegállókat törtek öszsze, szeméttárolókat gyújtottak fel. Az észak-görögországi Thesszaloníkiben nyolcezres tiltakozó felvonulás volt.
A tüntetések többmint egy éve tartanak. Ekkor vált nyilvánvalóvá, hogy a 2009-es őszi választásokon győztes szocialista PASZOK párt olyan gazdasági-pénzügyi csődöt örökölt konzervatív elődjétől, amelyet képtelen egyedül menedzselni. Athén kénytelen volt nemzetközi segítséget kérni: az EU, az IMF és az Európai Központi Bank együttesen 110 milliárd euróval segítette ki.
Lapunknak nyilatkozott Kosztisz Papadimitriu vezető görög pénzügyi újságíró. Magyarázata szerint a gazdaság visszaesése miatt csökkentek az adóbevételek, és a konzisztens politika hiánya miatt nem csökkent az adóelkerülés és a korrupció jelensége sem. A kormány számára kevés opció maradt, adókat már nem emelhet, és a szociális kiadásokat is a végsőkig megfaragták. Papadimitriu azt mondja, a recesszió miatt az országban nőtt a társadalmi feszültség, az utcai bűnözés erőszakossága. Ettől jobban tartanak az emberek, mint a tüntetésektől – mondta. A pénzügyi csapdahelyzet miatt is merült fel a múlt héten, hogy Görögország esetleg kényszerűen kilépne az euróövezetből. Ezt a lehetőséget elvetették, és most további megszorításokat terveznek – 23 milliárd euróval kell csökkenteni a kiadásokat 2015-ig.
A szakszervezetek azt mondják, hogy a megszorítások a legkeció maradt, adókat már nem emelhet, és a szociális kiadásokat is a végsőkig megfaragták. Papadimitriu azt mondja, a recesszió miatt az országban nőtt a társadalmi feszültség, az utcai bűnözés erőszakossága. Ettől jobban tartanak az emberek, mint a tüntetésektől – mondta. A pénzügyi csapdahelyzet miatt is merült fel a múlt héten, hogy Görögország esetleg kényszerűen kilépne az euróövezetből. Ezt a lehetőséget elvetették, és most további megszorításokat terveznek – 23 milliárd euróval kell csökkenteni a kiadásokat 2015-ig.
A szakszervezetek azt mondják, hogy a megszorítások a legkevésbé tehetőseket sújtják, miközben a munkanélküliség 15 százalékra nőtt. „Csak a bérből és fizetésből élők, a nyugdíjasok és munkanélküliek fizetik a számlát” – idézi az AP Jannisz Panagopulosz szakszervezeti vezetőt. A közvélemény-kutatások szerint a görögök 71 százaléka ellenzi azt a módot, ahogy a kormány a válságot kezeli; februárban még csak 60 százalék körül volt az elutasítók aránya.
Ebben a helyzetben meglehetősen rossz helyzetben van a politikai szféra is. Jeorjiosz Papandreu kormányfő kedden váratlanul felkereste az államfőt. Azonnal elterjedt, hogy a PASZOK elnöke rendkívüli választásokat akar. Az Ekathimerini angol nyelvű kiadása arról számol be, hogy Papandreu miniszterelnöknek komoly feladat megőrizni kormánya egységét. A balközép görög kormány a parlamentben tökéletesen magára maradt. A tőle balra állók ellenzik a gazdaságipénzügyi terveket, és a legnagyobb jobbközép párt, az Új Demokrácia is támadja a tervezetet. Ez a párt hozta össze a jelenlegi gazdasági helyzetet, ám a korábban konzervatív liberálisként fellépő párt most erőteljes populista hangot megütve támadja a megállapodást a nemzetközi pénzügyi szervezetekkel.