Bin Laden megőszülve is szervezkedett
Az Obama-adminisztráció szombaton öt videofelvételt hozott nyilvánosságra; ezeket a múlt hétfői amerikai kommandósakció helyszínén, a pakisztáni Abbottabadban foglalták le. Van olyan képanyag, amelyen Bin Laden beszédét próbálja, és a videoanyagból az amerikaiak arra a következtetésre jutottak: volt annyira hiú, hogy egyes felvételek kedvéért feketére fesse vissza szakállát. „A pokrócos” felvétel valójában egy öregembert, semmint egy lelkesítő, karizmatikus vezetőt örökít meg, noha 54 éves volt csak a halálakor.
Az amerikaiak általánosabb, az al-Kaidára vonatkozó érdemi következtetéseket is levontak a lefoglalt dokumentum- és képanyagból. Tom Donilon, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója vasárnap azt mondta: Tudomásuk szerint ez a mindenkori legnagyobb olyan információtömeg, ami vezető terroristától származik. A kommandósakcióról pedig azt nyilatkozta: 50-50 százalék esélyt adtak annak, hogy a rajtaütés során Bin
Ladenre bukkannak. Az „elnök emberei” közül egyesek emiatt ellenezték a támadás megindítását. Barack Obama – péntekre virradóan – egyet még aludt a döntésre.
Bár az amerikaiaknak továbbra sincsen teljes betekintésük a feltehetően 2006 óta e rejtekhelyen élő Bin Laden mindennapjaiba, a házat „aktív parancsnoki központként” írja le egy amerikai hírszerzési illetékes. – Noha elszigetelten élt az al-Kaida számos tagjától, Bin Laden nem csak névleges vezető volt – nyilatkozta a The Washington Postnak. „Eddig egy elszigetelt ember portréja bontakozott ki, aki kissé unatkozhatott, irányította a családi életet,miközben balhét tervezgetett. Továbbra is szomjazta a figyelmet, törekedett a túlzott befolyásra, és kézírásos jegyzetfüzeteiben újabb amerikaiak megölésén elmélkedett” – írja a vasárnapi The New York Times, idézve a terroristavezér fiát, Omar bin Ladent is.
Pakisztán a hét végén fellépett a nemzetközi sajtóval szemben, külön engedélyhez kötve az elsősorban tévétudósításokat, amelyek Bin Laden „nyomában” járnak. A médiafelhajtást tápláló információk, félinformációk és dezinformációk egyik fő forrását Bin Laden Pakisztánban kihallgatott három felesége és tucatnyi gyereke jelenti.
A 2012-es elnökválasztásra készülő Amerikában Bin Laden „kiiktatásának” kampánybeli értékét is fontolgatják. A jobboldal egyelőre fogcsikorgatva ismeri el Obama sikerét, ráadásul éppen a nemzetbiztonságban, amelyről eleddig úgy vélték: az elnök Achilles-sarka. Ugyanakkor emlékeztetnek arra is: az idősebb George Bush úgy veszített 1992-ben, hogy az öbölháború győzteseként az egekben járt a népszerűsége.