Pakisztán: kettős játék
– Azt mondtuk 2001. szeptember 11. után a pakisztániaknak: vagy a tálibokhoz, vagy a hozzánk fűződő viszonyukon kell változtatniuk – mondta Richard Haass egy sajtóbeszélgetésen. Az amerikai diplomata, a Külkapcsolatok Tanácsának (CFR) elnöke szerint Iszlámábád Washington mellett döntött. Haass szerint azonban Pakisztán terrorellenes együttműködése ellentmondásos. – Úgy tűnik, legalábbis, szemet hunytak sok dolog felett. Márpedig nagyon nehéz megindokolni a pakisztániaknak juttatott nagyvonalú segélyeket, ha nincs meg a szükséges bizalom, és nem azt látjuk: partnerként viselkednek. – A választás a pakisztániaké: a kettős játékot egyre kevésbé nézik jó szemmel az Egyesült Államokban – mondta Haass.
Barack Obama elnök vasárnap telefonon vitatta meg Aszif Ali Zardari pakisztáni államfővel a Bin Laden elleni akciót, amelybe viszont feltűnően nem vonták be a pakisztániakat. A Fehér Ház – egy-egy dicsérő szó mellett – „komolyan aggódik” Pakisztán miatt. John Brennan, Obama terrorügyi jobbkeze „elképzelhetetlennek” mondta, hogy Bin Laden körül ne lett volna jelentős támogatóhálózat Abbottabadban. – Sok mindent meg kell magyarázniuk! – így Carl Levin, a szenátus fegyveres erők bizottságának elnöke. Shaun Gregory, a Bradfordi Egyetem kutatója azt nyilatkozta: a pakisztáni hírszerzés és a hadsereg vagy rendkívül inkompetens, vagy valamilyen szinten cinkos.
– Az amerikai sajtóban egyesek azt sugallták, hogy Pakisztán nem eléggé üldözi a terrorizmust, vagy ami még rosszabb: álnokok vagyunk és valójában védtük a terroristákat. Az ilyen, alaptalan spekulációból izgalmas tévés híradások jöhetnek ki, de a tényeket nem tükrözi – védte országa becsületét a The Washington Post hasábjain Zardari.
Pakisztán, a határvidéki terrorfészkeivel, olykor szélsőséges eszméket terjesztő medreszéivel (iszlám vallásos iskoláival) az afganisztáni „kirakósjáték” megkerülhetetlen eleme. Élvezi az USA bőséges, húszmilliárd dolláros anyagi támogatását. Robert Mueller, az FBI igazgatója két éve a határvidék fanatikusait nevezte meg az Egyesült Államokra leselkedő legnagyobb veszélynek. Ugyanakkor Pakisztán lakosságának zöme Amerika-ellenes, miközben az ország – mint Bin Laden megölése is mutatta – nyílt terepe a CIA és az elitkommandó akcióinak. Az amerikai–pakisztáni viszony az elmúlt időszakban különösen kiéleződött. Washingtonban komoly vihart kavart az a hír is, miszerint Juszuf Raza Gilani pakisztáni miniszterelnök áprilisban azt mondta Hamid Karzai afgán elnöknek: Kabul „ejtse” az Egyesült Államokat, mint szövetségest.
Közlik a halott Oszama fotóját?
Fontolgatja a Fehér Ház, hogy nyilvánosságra hozza a Bin Laden megölésekor készített felvételeket; ezek útját állhatják az összeesküvés-elméleteknek, de újakat is gerjeszthetnek, és erősíthetik az Amerika-ellenes érzéseket is az iszlám világban. A szeptember 11-i áldozatok hozzátartozói kétségekkel fogadták a megöléséről és gyors temetéséről szóló híreket. – Túl sietős volt. – mondta Carolyn LaFrance, aki a bátyját veszítette el az ikertornyok elleni támadásban. – Jobban örültem volna, ha élve fogják el, és idehozzák.