Kadhafiba nem üt a mennykő
Kadhafi hozzátartozói vélhetően a Bab-el-Azizíja nevű komplexum egyik villájában vesztették életüket. A NATO tájékoztatásából csak annyi derül ki, hogy a vadászgépek a városrészben lévő egyik parancsnoki épületet és irányító központot bombázták – írja a BBC. Charles Bouchard tábornok, a NATO-hadműveletek kanadai parancsnoka ugyanakkor hangsúlyozta, hogy katonai célpontok, nem pedig konkrét személyek ellen intéztek támadást.
A líbiai hatóságok újságírókat is elvittek a házhoz, amelyet a szombat éjjeli támadásban legalább három rakéta eltalált. A helyszínen járt tudósítók szerint, aki a házban tartózkodott, aligha élte túl a légi csapást. „Ez már a dzsungel törvénye –közölte Musza Ibrahim kormányszóvivő. – Most már mindenki számára világos, hogy a Líbiában történteknek semmi közük a civilek megvédéséhez.” Hozzátette: „Az akció célja az ország vezetőjének meggyilkolása volt. Ezt nem engedi meg a nemzetközi jog.” Hugo Chávez venezuelai elnök szintén elítélte a NATO-támadást.
Bár a haláleseteket független források nem erősítették meg, a Reuters emlékeztet arra, hogy a híresztelések mindenképpen növelik a NATO-ra nehezedő nyomást. A katonai szövetség tagadja, hogy a Kadhafi család a célpontok között szerepelne, a hadművelet ellenzői szerint viszont a szövetségesek átlépik az ENSZ-mandátum szabta határokat. Az elmúlt hetekben egyébként patthelyzet alakult ki a líbiai harcokban, miután sem a kormányerők, sem a lázadók nem tudtak döntő győzelmet elérni.
Kételkedik viszont a bejelentésben a líbiai ellenzék szóvivője. A CNN hírtelevíziónak azt nyilatkozta: sosem hallottak Kadhafi Szeif al-Arab nevű fiáról, amíg ki nem tört a lázadás. Abdel Hafiz Goga szerint mindezt csak kitalálta a Kadhafi-rezsim, hogy rokonszenvet vívjon ki magának. Musza Ibrahim kormányszóvivő annyit mondott a 29 éves fiúról, hogy Németországban végezte a tanulmányait, és nemrég tért vissza Líbiába.
Szintén a kételyeit fejezte ki a lázadók katonai szóvivője. Ahmed Bani (aki korábban Kadhafi hadseregében volt ezredes) azt mondta a Reutersnak: „Nem hisszük el a hírt. Biztos vagyok benne, hogy ha megölték is Kadhafit, ez nem egy légi csapásban történt.”
Moammer Kadhafi örökbe fogadott lánya 1986-ban, egy amerikai légi csapásban halt meg Tripoliban. A támadást azután rendelték el, hogy bombamerényletet követtek el egy berlini diszkóban, ahol két amerikai katona is életét vesztette. Washington akkor Tripolit tette felelőssé a terrorakcióért.
Közben a londoni külügyminisztérium kivizsgálja a jelentéseket,miszerint a Tripoliban szolgáló brit nagykövet rezidenciáját is „lerombolták”, akárcsak más országok diplomáciai épületeit. „Az efféle ak ciók, ha megerősítést nyernek, rendkívül sajnálatosak, hiszen a Kadhafi-rendszer kötelessége a diplomá ciai képviseletek megvédése” – közölte egy külügyi szóvivő. Nagy-Britannia már hazahívta a diplomatáit Líbiából. Az ENSZ Tripoliban működő képviselete arról adott hírt, hogy az épületeit megtámadták, kifosztották, és emiatt minden munkatársát kivonja Líbiából.