Fiúk, ti húzzátok ki a szekeret!
Tavaly augusztusban, Angela Merkel német kancellár szabadsága idején az alkancellári posztot is betöltő külügyminiszter 18 percig vezethette a keresztény-liberális koalíciós kabinet berlini tanácskozását. Hogy aztán - mint a Spiegel Online felelevenítette - több mint egy órát beszéljen a politikai uborkaszezon kellős közepén zajlott kormányülésről a sajtó előtt.
A jövőben egy esetleges újabb „18 perces” vagy akár hosszabb hírnév már nem a 49 éves politikust fogja megilletni. – Egyértelmű, hogy az alkancellári poszt az új pártelnöké lesz, ha az illető tagja a német kormánynak –közölte hétfőn Berlinben Westerwelle azon az FDP elnökségi ülésen, amelyen az alaposan megroggyant német szabad demokraták következő vezetőiről próbáltak megállapodni.
A füst egyelőre nem szállt fel, a személyi kérdésekről állítólag kedden döntenek. Igaz, a jól értesültek tudni vélik: a párt éléről a májusi rostocki kongresszuson távozó Westerwelle helyére Philipp Rösler szövetségi egészségügyi miniszter a legesélyesebb. Christian Lindner, az FDP főtitkára ugyanakkor azt nyilatkozta: a szabad demokratákat a Rostockban megválasztandó teljesen új csapat fogja irányítani.
A 32 éves Lindner ezzel nyitva hagyta a lehetőséget, hogy a 38 éves Rösler mellett ő is ringbe száll a posztért. Bárki is veszi át a képzeletbeli pártelnöki kormányrudat, az már látható, hogy a német liberálisok erőteljes fiatalítással próbálnak kikecmeregni a mély gödörből. Bár a „régi liberális gárda” – élén a sokat bírált német gazdasági miniszterrel, a 65 éves Rainer Brüderlével – nem adja meg magát olyan könnyen.
Westerwelle az alkancellári posztról ugyan lemond, de a külügyminiszteri székből esze ágában sincs felállni. Az FDP egyik nagy öregje, a polgári szabadságjogok elkötelezett védelmezőjének számító Gerhart Baum azonban alaposan „nekiment”. – A sokat hangoztatott új kezdet csak Westerwelle nélkül lehet hiteles – idézte a dpa a 78 éves egykori igazságügy-minisztert.
Ami a tartományi választásokon bukdácsoló, népszerűségéből drámai mértékben vesztő FDP „politikai átfazonírozását” illeti, Lindner szerint a hangsúlyt a jövőben az oktatás javítására és a generációk közötti igazságosságra kívánják helyezni. A német igazságügy-miniszteri posztot betöltő Sabine Leutheusser-Schnarrenberger viszont úgy gondolja: az FDP-nek nem kell magát újra kitalálnia, elég, ha megtalálja önmagát. Ezzel pedig visszanyerheti a választók bizalmát. Erre több kommentátor nem kevés malíciával úgy reagált: bárcsak ez ilyen egyszerűen működne.
Éles humor, halk beszéd
Puccsistának aligha nevezhető, Guido Westerwellét változatlanul remek külügyminiszternek és még kiválóbb választásikampány-harcosnak tartja. Az FDP élére legesélyesebbnek mondott Philipp Rösler halk szavú, visszafogott személyiség. Egészségügyi miniszterként nem tűnt fel, de látványosat nem is bukott azon a poszton – ahol egy korábbi szociáldemokrata tárcavezető szerint – az „ember folyamatosan a képébe kapja a habos tortákat”. Röslert kilenc hónapos korában fogadták örökbe egy Saigon környéki árvaházból, német nevelőszülei válása után katonatiszt apja nevelte fel. A szemészorvosnak tanult, hívő katolikus kétgyermekes családapa nem fél szolidaritásról beszélni, ilyen szó liberális politikus száját korábban nemigen hagyta el. Van humora, bár a nyelvét inkább másokon köszörüli. Korábban azt mondta, hogy 45 évesen hátat akar fordítani a politikának. Még van hét éve. (D. A.)