ENSZ-alkalmazottakat öltek a Korán „védelmezői”

Az észak-afganisztáni Mazar-i-Sarif ENSZ-képviseletének akár húsz munkatársát is megölhették pénteken, amikor egy Amerika-ellenes demonstráció tüntetői megostromolták az épületet – jelentette a Reuters a világszervezet illetékeseire hivatkozva. A közép-ázsiai országban ez volt az ENSZ jelenléte elleni legsúlyosabb és legvéresebb támadás.

A kabuli ENSZ-központ szerint a halottak között vannak külföldiek és helyi, afgán alkalmazottak, miként ENSZ-katonák és nepáli őrök is. Korábbi afgán rendőrségi közlés szerint nyolc külföldi halt meg, közülük kettőt állítólag lefejeztek. Négy afgán demonstráló is életét vesztette, amikor tűzharc alakult ki a támadók és az épületet védő nepáli katonák között.

A pénteki ima után legalább kétezren vonultak végig az észak-afganisztáni város utcáin, miután az imámok békés tiltakozásra hívták fel a hívőket, mert a közelmúltban egy amerikai templomban Koránt égettek. A floridai Gainesville-ben Wayne Sapp lelkipásztor égette el az iszlám vallás szent könyvét még március 20-án. Mindezt annak a Terry Jonesnek a jelenlétében tette, aki tavaly a szeptember 11. terrortámadások kilencedik évfordulóján fenyegetőzött Korán-égetéssel, de akkor az Obama adminisztráció sorozatos figyelmeztetései után végül elállt az iszlám világot provokáló tervétől.

A mazar-i-sarifi ENSZ-képviseletnél rendezett tiltakozás azt követően durvult el, hogy egy kisebb csoport tagjai – egyes értesülések szerint a tömegbe rejtőzködő tálib lázadók – megrohanták a misszió épületét, köveket kezdtek dobálni, majd átmásztak a kerítésen. Az épületet védő nepáli őrökre rátámadtak, néhányuktól elvették a fegyverüket és lövöldözés alakult ki. Miután bejutottak a képviseletre, rátámadtak a bent dolgozó hivatalnokokra, majd tüzeket gyújtottak. Az AP szerint még órákkal a súlyos incidens után is sűrű fekete füst szállt fel az épületből.

A Reuters által idézett afgán rendőrségi források szerint a támadásban az ENSZ-misszió vezetője is megsebesült, a halottak között pedig norvég, román és svéd nemzetiségűek is vannak. Az AP viszont korábban Daud Daud tábornoktól, az északi tartományok rendőrségi parancsnokától még úgy értesült, hogy a nyolc halottból öt nepáli őr, három pedig külföldi civil alkalmazott volt, egyikük a kórházban halt bele sérülésébe. Az afgán belügyminisztérium szóvivője szerint négy tüntető is életét vesztette.

Az ENSZ afganisztáni missziójának kabuli központjában megerősítették, hogy többen meghaltak, de pontos részletekkel nem tudtak szolgálni. Staffan De Mistura, az ENSZ afganisztáni főképviselője Kabulból azonnal Mazar-i-Sarif városába utazott, hogy személyesen tájékozódjék a történtekről.

Mazar-i-Sarif várostól mintegy félórányira található a német ISAF-erők tábora, ahol magyar katonák is szolgálnak.

Több ezren tüntettek a nyugat-afganisztáni Heratban és néhány százan Kabulban is a pénteki imát követően a Korán-égetés elleni tiltakozásként. Halál Amerikára! – kiáltozták a herati stadionban, miközben amerikai zászlókat égettek és tapostak meg. Kabulban a tüntetők az Egyesült Államok követsége elé vonultak, a rendőrség azonban biztosította a rendet.

A múlt héten Hamid Karzai afgán elnök nyilatkozatot adott ki, amelyben „a vallás elleni bűnnek” nevezte a Korán elégetését. Az államfő felszólította az amerikai kormányt és az ENSZ-t, hogy haladéktalanul állítsák bíróság elé, akik így meggyalázták az iszlám szent könyvét.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.