Hat lövés a negyvenedikre
Ha nincsen Jodie Foster, most nem lenne miről beszélni. A színésznőnek akart imponálni a félnótás John Hinckley, amikor 1981. március 30-án – azaz harminc évvel ezelőtt – hat lövést adott le Ronald Reaganre. Közismert: az akkor alig két hónapja kormányzó amerikai elnök túlélte a merényletkísérletet, utólag egész korszak fűződik a nevéhez.
Ám abban a pár washingtoni másodpercben nem volt ez olyan egyértelmű. – Eltalálták?
– kérdezte Reagantől a testőre, aki gyorsan a limuzinba tuszkolta. – Azt hiszem, megnyomta a mellkasomat, amikor rám vetette magát. Nehezen veszek levegőt! – hangzott a válasz. – Rawhide rendben van! Megyünk a Koronába – adta le a drótot a kollégáknak az ügynök, Reagan, illetve a Fehér Ház titkosszolgálati kódnevére utalva. Az USA 40. elnöke mellkassérülésekkel megúszta.
Ez volt a legutóbbi jelentős merényletkísérlet hivatalban lévő elnök ellen Amerikában, és Reagan volt az első, aki ilyet túlélt. Az ország keserűen fáradt bele ekkorra John F. Kennedy (1963), Martin Luther King és Robert Kennedy (1968) vagy John Lennon (1980) megölésébe. Mindannyian lőfegyveres gyilkosság áldozatai lettek. Korábban film is készült a pár másodpercből kiindulva (Aznap, amikor meglőtték Reagant), a mostani kerek évfordulóra pedig Del Quentin Wilber, a The Washington Post újságírója készült az eseményeket felelevenítő kötettel.
– Nehéz elhinni, mennyit változott az életünk abban a pár másodpercben – írta a Postban Sarah Brady, Reagan sajtótitkárának felesége. James Brady részben megbénult a merényletben, azóta is tolószékhez kötve él, hetente többször fizikoterápiára viszik. A házaspár Reagan egykori ápolónőjével és másokkal karöltve ma a nagy kapacitású tölténytárak tilalmáért kampányol. Bár a fegyvertartás jogát alkotmánykiegészítés védi, a szigorítás kérdése állandó vitatéma.
Az 1990-es években,BillClinton idején fogadták el a fegyvervásárlók előzetes leellenőrzését megkövetelő Brady-törvényt. –Kétmillió értékesítést tagadtak meg ezzel olyanoknak, akiket veszélyesnek ítéltek. Soha nem tudjuk meg, hány életet mentett ez meg – írja Sarah Brady.
Amerikában évente százezer emberre lőnek rá, a harmaduk bele is hal. A Washington Wizards profi (NBA) kosárlabdacsapatot nem akarják „varázslókról” „golyókra” (Bullets) visszakeresztelni, mert jobb nem kísérteni a sorsot ebben a városban, ahol a pisztollyal hadonászás a konfliktuskezelés bevett módjának számít.