Szíria változásra vár

A rezsimellenes tüntetésekre kormánya felmentésével válaszolt tegnap Basir al-Asszad szíriai elnök. A rendszer további reformokat ígér, és felvonultatta támogatói ezreit az utcákra.

Több százezer ember vonult az utcákra Damaszkusz és Aleppó utcáin. Tömegfelvonulásokat rendeztek Homszban és Hamában is. Ez utóbbi várost 1982-ben a rendszer valósággal szétbombázta, miután ott felkelést kezdett a Muzulmán Testvériség helyi szervezetének katonai szárnya. Több tízezer halott volt – állítólag. Az arab elégedetlenségi hullám most átcsapott a 23 milliós Szíriára is. Több nagyvárosban voltak megmozdulások, amelyeket a biztonsági erők tétovázás nélkül szétvertek. Különböző források nyolcvan-száz áldozatról szólnak. A legtöbb áldozat a jordániai határ közelében lévő Daraában volt.

Tegnap az állami alkalmazottakat és az iskolásokat kötelezték a felvonuláson való részvételre, a bankokban kétórás szünetet tartottak a spontán megmozdulás előre kijelölt idején. A jelszavak Szíria egységét és stabilitását éltették, s biztosították a negyvenhat éves Basir al-Asszad elnököt, hogy a nép életét és vérét adja érte. A stabilitás jelszava a többvallású, soknemzetiségű Szíriában a felekezetközi békére is utal. Szíria lakóinak többsége szunnita muzulmán, de a hatalom a kisebbségi alavita felekezet tagjainak kezében van. Ez a siítizmus egy ágazata. Szíriában sok keresztény is él.

A rendszer ígérete, hogy végre megkezdődnek a régóta ígért reformok. Ennek legfontosabb eleme az 1963 óta érvényes rendkívüli állapot megszüntetése, a gyülekezési, pártalakítási, sajtószabadság érvényesülése lehetne. Ezeket a bejelentéseket Asszadtól várják. Asszad még az állami alkalmazottak harmincszázalékos béremelésének, a köztisztviselők nyugdíjának húszszázalékos emelésével és adócsökkentésnek az ígéretével stabilizálná helyzetét. Ben Alihoz és Mubarakhoz hasonlóan ő is felmentette eddigi kormányát.Nadzsi al-Otari azonnal ügyvezetői megbízást kapott, az új kabinet huszonnégy órán belül megalakul – ígérik. Már voltak hasonló engedmények – új médiatörvény kidolgozását, az üzleti élet korlátozásainak feloldását és persze korrupcióellenes harcot is ígértek.

Szíriában 1963 óta lényegében egypárti uralom van, a hatalmat a Arab Újjászületés (Baasz) Szocialista Pártja gyakorolja. A jelenlegi elnök apja, Hafez al-Asszad, a légierő parancsnokaként hajtott végre államcsínyt, megdöntve a párt civil vezetését. Egészen 2000-ig volt országa egyszemélyi vezetője. Fia szemorvosnak készült, ám miután az öröklésre kijelölt fi vére meghalt, neki kellett átvennie ezt a szerepet, apja halála után államfő lett. Tizenegy éve vezeti az országot, de sem a belső reformok, sem a közelkeleti béke megteremtésében nem jeleskedett. Sokan feltételezik, hogy valójában apjának környezete, a katonai vezetés, a biztonsági apparátus és családi klán irányít.

Szíria Irán első számú arab szövetségese, s feltehetően fő közvetítője az iszlamista Hamasznak és a libanoni (síita) Hezbollahnak nyújtott iráni támogatásnak. Az itteni események tehát nemcsak a szíriai társadalmat, de a regionális és világpolitikát is érinthetik.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.