Japán:Fukusima csendesebb
A március 11-i földrengést és szökőárt megelőzően Japán 55 nukleáris reaktora biztosította az ország elektromos energiájának 30 százalékát, és a tervek szerint ez az arány 50 százalékra nőtt volna 2030-ra.
Egyre inkább érezhető az aggodalom a sérült fukusimai erőműtől 250 kilométerre fekvő 13 milliós Tokióban is, annak ellenére, hogy tegnap lefújták a riadalmat az ivóvíz szennyezettsége miatt. Csütörtöki közlés szerint immár nem veszélyes a víz a kisbabákra sem, ám folytatódik a felvásárlási hullám. Számos szupermarketben viszont korlátozni kellett a vásárolható palackos víz és néhány más alapvető élelmiszer mennyiségét, mert nem elegendőek a készletek.
A fukusimai telepen tegnap már egyetlen reaktorból sem szállt fel füstgőz, ám a hat reaktorból négyet továbbra is „kockázatosnak” minősítettek. A japán sajtó hősként ír a háromszáz szakemberről, akik az atomerőműnél dolgoznak. Tegnap reggel az áramellátás helyreállítása közben az egyes reaktorblokkban sugárfertőzést szenvedett három munkás is, közülük kettőt kórházba szállítottak, lapértesülések szerint azt a kettőt, akik a víztározóba is beléptek, ahol kapták a nagyobb dózist. Szakértők szerint egyébként még több napba telhet, amíg kiderül, hogy a hűtőrendszerek megfelelően működnek-e.
– Egyelőre nem tapasztaltunk újabb érdemi radioaktív sugárzást – közölte egy illetékes.
A rendőrség legutóbbi közlése szerint 9523-ra nőtt a halottak száma és még mindig 16 ezret tartanak eltűntként számon. A mintegy 250 ezer menekült ellátása javul a táborokban, és a leginkább sújtott északi körzetekben a telefon- és áramszolgáltatást fokozatosan állítják helyre. A romok eltakarítása azonban még hátravan.