Hosszú küzdelmet várnak a szír tüntetők
A Reuters kórházi forrásokra hivatkozva azt írta, hogy szerdán legalább 37-en haltakmeg a
városban, miután a titkosrendőrség és a különleges rendőrség többször is a politikai jogokat követelő tömegbe lőtt. „Akik saját népükre lőnek, hazaárulók! A mártírok vére nem vész kárba!” – skandálták tegnap a városban. A tüntetők tiltakozásra szólítottak fel szerte az országban, a pénteki ima utánra.
A tüntetések egy hete kezdődtek Daraában: akkor a tiltakozók tizenöt gyermek szabadon engedését követelték. A fiatalok a tunéziai és az egyiptomi tüntetések jelmondatát („A nép a rezsim távozását követeli!”) firkálták a falakra.
A szíriai vezetés, úgy tűnik, kettős taktikával próbálkozik: egyrészt a kemény rendőrségi fellépéssel megpróbálja csírájában elfojtani a megmozdulásokat – másrészt kísérletet tesz gazdasági reformokkal enyhíteni a szíriak változás iránti vágyát. Tegnap miniszterek utaztak a térségbe, hogy valamiféle megbékélést keressenek a helyi törzsi vezetőkkel a helyzetre, és a gyerekeket is elengedték. Az ellenzék azonban már tegnap elutasított a bizottságot.
Hogy enyhítse a szíriaikra nehezedő gazdasági nyomást, a kormány már korábban megemelte a közalkalmazottak fizetését, és elállt az állami szubvenciók megszüntetésétől a legfontosabb élelmiszerek körében. Tegnap az elnök szóvivője bejelentette: lépéseket tesznek a média szabadságáért, és új pártok is alakulhatnak.
Ezzel együtt Damaszkusz (a többi arab rezsim reakcióihoz hasonlóan) azt állítja, hogy külföldi ügynökök állnak a tiltakozáshullám mögött, amely valójában fegyveres bűnözőkből áll. A szíriaik frusztrációja azonban nem csak gazdasági jellegű: az ötven éve érvényben lévő szükségállapot miatt a brutális rendőrség felelősségre nem vonható, a hatalmat átjárja a korrupció és a nepotizmus.
Daraa városában tegnap kifosztották a boltokat, a lakók hosszú küzdelemre számítanak. A Reuters tudósítása szerint többen az 1982-es mészárlás megismétlődésétől tartanak. Akkor a mai elnök, Basar al-Aszad apja, Hafez al-Aszad katonákat küldött Hama városába, hogy leverje a Muszlim Testvériség fegyveres szárnyát. Emberjogi szervezetek szerint akkor húszezren haltak meg.
A tegnapi tüntetésen megjelentek a Szíriával szoros kapcsolatot ápoló Irán- és Hezbollah-ellenes jelszavak is. Daraa városa (ahogy Szíria általában is) szunnita többségű, és ez külön feszültséget jelent a síitákhoz köthető alavita uralkodó elittel szemben. A Reuters szerint a város konzervatív, de baloldai nasszerista kapcsolatai is vannak.
A nagy létszámú katonai jelenlét feltehetően annak is szól, hogy al-Aszadék attól tartanak: a Muszlim Testvériség vagy szélsőséges iszlamista csoportok aktivistái – kihasználva a zűrzavart – megpróbálnak átszivárogni a szomszédos Jordániából.