Bécsi stop az erőműbővítésnek
Bécs a lépést azzal indokolja, hogy a tervezett új reaktorok elavultak, nem lennének külső burkaik, és emiatt is kockázatos lehet a működésük. Az osztrák szakértők azzal is érvelnek, hogy a csehországi Temelín mindössze 95 kilométerre van Linztől, a dél-szlovákiai Lévához (Levice) közeli mohi létesítmény pedig mintegy 150 kilométerre fekszik Bécstől. Temelínben 2020-ig, Mohiban pedig jövőre, majd pedig 2014-ig szeretnének üzembe helyezni további két-két reaktort.
Kedden az osztrák fővárosba látogató Petr Necas cseh kormányfőt több száz, „Stop Temelín!” feliratú táblát a magasba emelő tüntető fogadta. Sajtótájékoztatóján a prágai miniszterelnök azt kérte osztrák vendéglátóitól, hogy a jószomszédi kapcsolatoknak megfelelően minden vitatott ügyről felelősségteljesen nyilatkozzanak. – Nekünk nincs okunk eddigi álláspontunk megváltoztatására, már csak azért sem, mert a tervezett új reaktorok korszerűbbek, mint a fukusimaiak. Ugyanakkor hajlandók vagyunk a már működő atomerőműveinket alávetni az uniós stressztesztnek, hiszen a mi polgáraink biztonsága is fontos – közölte.
Robert Merva, a szlovák gazdasági minisztérium szóvivője kifejtette: a hágai testület két éve már úgy döntött, hogy egyetlen ország sem jogosult követelni a másik állam területén álló atomerőmű leállítását, ha az a működéséhez szükséges minden engedéllyel rendelkezik. – Nyilván ezúttal sem születik majd más döntés – tette hozzá.
Ausztria csaknem egy évtizeddel ezelőtt azonban már sikeresen lépett fel Szlovákiával szemben. Északi szomszédunk uniós csatlakozási szerződését akkor csak azzal a feltétellel írta alá, hogy Pozsony 2008 végéig leállítja a jászlói (Jaslovské Bohunice) atomerőmű két szovjet gyártmányú, elavult reaktorát, ami meg is történt. Robert Fico kormánya két éve ugyanott új reaktorok megépítését tervezte, de a tavalyi kormányváltás óta nem történt előrelépés.