A román reaktorok a földrengésnek ellenállnak, a korrupciónak nem

A román sajtó rögtön a japán földrengés után firtatni kezdte a cernavodai atomerőmű biztonságát, azonban a kérdések akkoriban még többnyire tervezési és geofizikai szempontokat érintettek.

Főleg azt boncolgatták, milyen erősségű rengést bírna ki az erőmű, illetve milyen erősségű lehet a szeizmikusan aktív Vrancea térségéből induló lökéshullám, amikor eléri a Duna másik partján található létesítményt (évente több földrengés is kipattan itt, a Keleti-Kárpátok végénél).

Az erőmű igazgatója szerint a cernavodai atomerőmű két reaktorát úgy tervezték, hogy kibírjon egy, a Richter-skála szerinti 8-as erősségű rengést is. – Márpedig a földmozgások ereje Vranceában nem haladja meg a 7-7,5-es erősséget – közölte Gheorghe Marmu reanu, a Román Földfizikai Intézet igazgatója. Azt is hozzátette, az erőművet az említettnél jóval gyengébb földmozgás fenyegetheti: Cernavoda a Duna másik partján fekszik, ráadásul egy hatalmas mészkőtömbön, ami ugyancsak csökkenti a rengéshullámok erejét.

Ám a közvéleményt pár napja nem is a tervezés, hanem az erőmű karbantartása miatt aggódik. A nyugtalanságot az a Ionel Blanculescu gazdasági elemző okozta, aki 2000–2004 között az akkori szociáldemokrata kormány minisztereként az illetékes felügyeleti szervek munkáját hangolta össze. Állítása szerint az erőmű közbeszerzései körül nincs minden a legnagyobb rendben: az illetékesek egy 2007-es versenytárgyaláson az államfő kampányát finanszírozó céget favorizáltak, ami véleménye szerint kihatással lehet az erőmű biztonságára is.

A közbeszerzések lebonyolítását felügyelő hatóság erre közölte: 2009-ben éppen az államfő kérésére vizsgálták meg a szóban forgó tendert. Találtak is rendellenességeket, de szankciót nem róhattak ki, mert a büntetendő cselekmények elavultak. Problémákat egyébként a pénzügyi feltételek megállapítása körül észleltek, ennek ellenére a bíróság elutasította a pályázaton részt vevő német LISAGE cég kérésére benyújtott óvást.

Az erőmű igazgatója szerint aggodalomra semmi ok, a rengéshullámokat csillapítani hivatott komponensek megfelelnek a legmagasabb biztonsági előírásoknak. De ha károsodna is az erőmű egy esetleges nagy erejű földrengés nyomán, akkor sem kell katasztrófától tartani, Cernavoda sokkal biztonságosabb Fukusimánál.

Mindenesetre valóságos versenyfutás indult a hatóságok között, ki aggódik jobban Románia nukleáris erőműveinek a biztonságáért. Ion Ariton gazdasági miniszter már szerdán, a szociáldemokratákat lekörözve jelezte egy vizsgálóbizottság létrehozását a tárcán belül. Az államfő ugyanakkor „elárulta”, hogy még korábban jelentést kért az ügyben a hírszerzéstől. Hozzátette: kiemelt nemzetbiztonsági kérdésként kell kezelni a cernavodai atomerőművet, különösen most, hogy Románia részvétele a líbiai embargó betartatásában növelheti a terrorveszélyt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.