Káosz vár Líbiára, békeerők kellenek
A koalíciós erők harci gépei gyakorlatilag szabadon mozognak a líbiai légtérben, és az országot 41 éve vezető diktátor szárazföldi csapatait is bombázzák, ha azok civileket készülnek támadni. Az olasz légi támaszponton nyilatkozó brit Greg Bagwell azt is közölte: a szövetségesek csapásainak mindeddig nem voltak civil áldozatai.
A líbiai vezetőt, úgy tűnik, nem zavarják az események: kedd éjjel néhány percre megjelent hívei előtt Tripoliban, és győzelmet ígért nekik.
– Itt vagyok, ide lőjetek! – üzente a nyugati szövetségeseknek. Csapatai is tovább nyomulnak: heves harcok folytak tegnap több városnál is, elsősorban az ország nyugati részén.
A szövetséges külügyminiszterek mindeközben újabb maratoni ülést tartottak Brüsszelben, mégsem sikerült megegyezniük arról, átvegye-e a NATO a líbiai légtér ellenőrzését. Az Egyesült Államok már szabadulna a műveletek irányításától, és a tagállamok többsége is támogatná a NATO-vezetést, ám a részletekben nem értenek egyet. Ma folytatódnak a tárgyalások.
Egy lapunknak nyilatkozó amerikai szakértő szerint azonban akármennyire is ódzkodik tőle, elkerülhetetlen, hogy az USA mint a világ vezető hatalma egy ilyen akció élére kerüljön. Max Boot, a Külkapcsolatok Tanácsának elemzője szerint Kadhafi bukása után káosz lesz Líbiában, ezért nemzetközi békefenntartó erőkre lesz szükség az ENSZ, az Arab Liga és a NATO égisze alatt.
A forrongások mindeközben folytatódnak a Közel-Kelet és Észak-Afrika más államaiban is. Szíriában már több mint egy hete tüntetnek, a hatóságok pedig tegnap ismét a tüntetők közé lövettek Daraa városában. Kilencen életüket vesztették.
Erősödik a nyomás a jemeni elnökön, Ali Abdullah Szalehen is, aki azzal igyekszik csillapítani a több hete tartó tiltakozások hevét, hogy bejelentette: kész távozni az év végén. A Reuters jelentése szerint azonban ezzel nem elégednek meg az ellenzéki csoportok.
Egyiptomban közben már az előző, februárban megbukott rezsim felelősségre vonása zajlik. Az ügyészség bejelentette, hogy egy vizsgálat megállapította: a megbukott elnököt, Hoszni Mubarakot és belügyminiszterét közvetlen felelősség terheli a tüntetések 360 áldozatának haláláért, mert ők adtak tűzparancsot a rendőrségnek.