Kadhafi légierejének vége
Hozzátette: folyamatosan fi gyelik a líbiai vezető szárazföldi csapatainak mozgását, és megtámadják őket, ha civileket készülnek támadni. Bagwell szerint a szövetségesek légi csapásainak mindeddig nem voltak civil áldozatai.
Kadhafitmindeznem zavarja: kedd éjjel pár percre megjelent az őt éljenző tömeg előtt, és győzelmet ígért. A líbiai vezető a fővárosban, a Bab al-Azizija nevű főhadiszálláson beszélt az őt pajzsként körülfogó hívei előtt, s azt üzente a nyugati szövetségeseknek: „Itt vagyok, ide lőjetek!” Mindeközben Kadhafi csapatai számos ponton tovább nyomulnak előre. Főleg az ország nyugati felében vannak súlyos összecsapások: a felkelők megpróbálták visszafoglalni Adzsdabija városát, sikertelenül. Szerdán a kormányerők Misztrátát igyekeztek bevenni, s a város védői abban reménykedtek, hogy a nyugati szövetségesek kémrepülői megbombázzák majd őket.
Tegnap tovább folyt a vita arról Brüsszelben, hogy átvegye-e a NATO a líbiai légtér ellenőrzését a nemzetközi koalíciótól, ám nem sikerült megállapodni. Az egyezkedések csütörtökön minden bizonnyal felújulnak –jelentette brüsszeli tudósítónk. A tagállamok zöme azon az állásponton van, hogy az ENSZ BT felhatalmazásával és azArab Liga támogatásával megkezdett akciókat a NATO-nak kellene irányítania, de a vita ennek részleteiről folyik. A tagországok eddig azt latolgatták, hogy a repüléstilalmi zóna szűken értelmezett feladatát vállalja a NATO, vagyis ne hajtson végre olyan hadműveleteket, mint a koalíciós erők, amelyek Kadhafi szárazföldi erőit is támadják. Szerdán eljutottak annak felismeréséig, hogy a BT-határozatnak a polgári lakosság védelmére vonatkozó részét is megfontolandónak tartják, de konszenzus nem jött létre. A kérdésben igen agilis és a diplomáciai kezdeményezést sikeresen magukhoz ragadó franciák viszont attól tartanak, hogy a NATO kevesebbet érne el, mint esetleg a koalíció, amely érdemben gyengíteni kívánja Kadhafi állásait. A polgári lakosság védelmére hivatkozva, hiszen a líbiai vezető menesztésére a BT nem adott felhatalmazást.
A vita megoldását sürgeti, hogy az Egyesült Államok mihamarabb át akarja adni a hadműveletek irányításának feladatát. De a francia diplomácia nem szívesen olvadna bele egy észak-atlanti akcióba, míg a britek nem akarnak francia parancsnokság alatt katonai tevékenységet folytatni. A megegyezés a légtérzár ellenőrzéséről kedd este már körvonalazódni látszott, miután Barack Obama amerikai és Nicolas Sarkozy francia elnök telefonon beszélt egymással: a NATO mindenképpen támogatná a hadműveleteket, de az ad hoc szövetség tagjai, ideértve néhány arab országot, külön politikai egyeztető szervet hoznának létre. Ez igen kényes kérdés azonban több NATO-tagállam számára.
Közben Alain Juppé francia külügyminiszter bejelentette, hogy a koalícióban részt vevő országok diplomáciai tárcavezetői kedden Londonban találkoznak. Úgy tudjuk, erre sokkal több ország képviselőit hívnák meg, mint a szombati párizsi értekezletre.