Az afgánok irányítanak, de a NATO marad
Az elmúlt években a szélsőséges fegyveresek több iskolát is megtámadtak (a tálib uralom alatt tilos volt a lányoknak iskolába járni), ezért a BBC szerint 400 iskola nem tud vagy mer kinyitni a középázsiai országban.
A Nyugattal szemben egyre bizalmatlanabb Karzai saját hatalma megszilárdítása érdekében is – a hazai közvéleményre és a tálibokkal folytatandó tárgyalásokra figyelve – jelentette be kedden, hogy júliustól hét területen veszi át az afgán hadsereg az irányítást. Ezek a viszonylag békés Pandzsír és Bamijan tartományok, a nyugati Herát, az északi Mazar-i-Sarif, illetve a keleti, jóval kisebb Mehterlam városok, valamint majdnem a teljes főváros, Kabul és a déli Helmand tartomány fővárosa, Laskar Gah. Ez utóbbi talán a legbizonytalanabb terület, hiszen az elmúlt időszakban Helmandban folyt az egyik legádázabb küzdelem a tálibok és a NATO-szövetségesek között.
A Baglan tartományban állomásozómagyarokat nem érinti a felelősség átadása – annak ellenére, hogy a Mazar-i-Sarif mellett található német tábor jelenti a „köldökzsinórt” a magyar alakulatoknak az ellátás terén. A Honvédelmi Minisztérium megkeresésünkre közölte: „A folyamat megkezdése nem jelenti az átadott területeken állomásozó NATO-csapatok kivonását. Az ISAF (NATO-vezette afganisztáni misszió – a szerk.) rövid távon továbbra is jelentős szerepet vállal az afgán biztonsági erők által vezetett műveletekben”.
A német tábor, azaz az Északi Parancsnokság sem költözik sehova. A tárca tájékoztatása szerint a mazar-i-sarifi régióban szolgálatot teljesítő magyar katonák biztonságát továbbra is a NATO garantálja, és a felelősség átadása nem érinti a Baglan tartományban feladatot teljesítő magyar alakulatok ellátását sem, ez az eddigi rendszerben folytatódik.
A Baglannal szomszédos Bamijanban (ahol az ország egyetlen nemzeti parkja is található) 140 új-zélandi katona irányít egy újjáépítési csoportot (hasonlót működtetnek a magyarok Baglanban).
– Elképzelhető, hogy az újzélandi csapatok távozása után kevésbé lesz rálátásunk Bamijanra – magyarázta lapunknak Wagner Péter, a Magyar Külügyi Intézet Közép-Ázsiával foglalkozó munkatársa. Utalt arra, hogy korábban előfordult: a tálib fegyveresek átjártak egyik tartományból a másikba, ha túl nagy volt rajtuk a nyomás. Az új-zélandi sajtó szerint azonban az ország katonái még legalább egy évig Afganisztánban maradnak.
Kabul és a nyugati szövetségesek 2014-re szeretnék elérni, hogy az afgán biztonsági erők teljesen átvegyék a felelősséget az ország biztonságáért. Ehhez az afgán hadseregnek létszámban, fegyelmezettségben és felszereltségben még van hova fejlődnie. David Patreus tábornok, a nemzetközi erők parancsnoka Afganisztánban azt állította a BBC-nek nemrég adott interjújában, hogy a téli hadműveletek során „törékeny sikereket” értek el a tálibokkal szemben. Ugyanakkor azt is elismerte, hogy már érezteti hatását a tavasz, azaz megjött a télen hagyományosan visszahúzódó tálibok harci kedve.