A tét: kié lesz a hatalom Tripoliban?
Ráadásul akárhogyan is próbálja leplezni az Obama-adminisztráció Amerika vezető szerepét a lí biai beavatkozáson belül, az igazság mégiscsak az: a világ vezető hatalma megkerülhetetlenül az élre kerül egy ilyen akcióban. Már az egész így kezdődött: az USA 110 (Tomahawk) rakétát indított, a britek pedig kettőt – mondta a Népszabadság kérdésére Max Boot vezető amerikai biztonságpolitikai elemző.
A New York-i Külkapcsolatok Tanácsa (CFR) főmunkatársa szerdai sajtóbeszélgetésén azt fejtette ki: Barack Obama eddig elég homályos stratégiát vázolt fel a líbiai akcióra. Bár az elnök kívánatosnak mondta Moammer Kadhafi vezető elmozdítását, ez deklaráltan nem célkitűzése a beavatkozásnak. – Márpedig a probléma az: Líbia belső megosztottsága, Kadhafi uralmával a nyugati országrészben, a lázadókéval pedig a keletiben, valamint a légitámadások esetleges szüneteltetése, majd újra folytatása – vagyis a válság tartóssá válása – nem tartható fent hoszszú távon. A tét nem kevesebb, mint az: kié lesz a hatalom Tripoliban – mondta Boot, hozzátéve: „Nekünk mindegy lenne, ha létrejönne két vagy akár három Líbia is, amennyiben ez tükrözné a líbiaiak akaratát, és a szétválasztás békés eszközökkel menne végbe, mint Csehszlovákia esetében történt. Ha azonban vérontás előzi meg, mint Jugoszlávia vagy Szudán felosztását, az nem járható út.”
Boot szerint ugyanakkor a történelmi példák azt mutatják: egy rendszerváltást csaknem lehetetlen katonailag pusztán a légierő bevetésével kikényszeríteni; a kivételek közé tartozik Japán legyőzése 1945-ben. – Líbiában persze nem várható atomcsapás. Viszont a nyugati szövetségesek a lázadókkal együtt harcoló speciális erőivel, valamint a lázadók és a NATO légiirányítói közötti jobb koordinációval komoly csapást lehet mérni – mondta. Az elemzőt „nagyon meglepné”, ha a CIA emberei nem lennének máris jelen az észak-afrikai ország területén.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának egy hete elfogadott határozata csak „külföldi megszálló erők” jelenlétét nem teszi lehetővé Líbiában.
Az eseményeket némileg megelőlegezve a biztonságpolitikai elemző úgy véli: Kadhafi bukását követően várhatóan káosz alakul majd ki, így –újabb BT-határozat felhatalmazása alapján – nemzetközi békefenntartó erőkre lesz majd szükség az ENSZ, az Arab Liga, illetve a NATO égisze alatt.