Magyarország vizsgálja a segítségnyújtást
– Egyetlen kormánynak sem engedjük meg, hogy irthassa a népét. Ezért nagyon helyes és támogatandó, hogy azok az országok, amelyek rendelkeznek a szükséges katonai eszközökkel, haladéktalanul felléptek a líbiai lakosság védelmében –mondta a magyar diplomácia irányítója. Egyúttal leszögezte: az ENSZ-határozat nem jelenti Líbia katonai megszállását.
Magyarország nem vesz részt a mostani katonai akcióban, de a kormány vizsgálja, hogy akár az EU keretében, akár tagállami alapon milyen humanitárius segítséget nyújthatna a rászorulóknak. Az egyik lehetőség szállítóeszközök rendelkezésre bocsátása lehet.
Martonyi kedden – két héten belül másodszor – ismét Kairóba utazik, onnan pedig ellátogat az egyiptomi–líbiai határra, hogy felmérje a menekülthelyzetet. Megítélése szerint sem a líbiai válság, sem a Japánt sújtó földrengés, illetve atomerőmű-baleset nem borítja fel a magyar soros EU-elnökséget. – Nekünk fel kellett készülnünk az előreláthatatlan eseményekre, most ilyen események sorozata zajlik – tette hozzá.
Becslések szerint mintegy hetven magyar állampolgár van még Líbiában, túlnyomó többségük családtagként él az észak-afrikai országban. –Marton Béla nagykövet és első beosztottja ott van Tripoliban. Ismételten szeretném kifejezni az elismerésemet és köszönetemet a munkájukért. Magyarországra különleges felelősséget ró a soros EU-elnökségből fakadó feladatok koordinálása, ezért, illetve az ottani magyaroknak nyújtandó segítség miatt is döntöttünk a maradás mellett – hangoztatta.
Arra a kérdésre, hogy nem minden EU-tagállam támogatja a Líbia elleni katonai akciót, Németország például tartózkodott az ENSZ BT határozatának megszavazásakor, és nem vesz részt a légicsapásokban, Martonyi azt mondta: önmagában az a tény, hogy egy tagállam nem vesz részt a katonai akcióban, nem jelenti a politikai támogatás hiányát. A Nicolas Sarkozy francia államfő által összehívott szombati párizsi válságtanácskozáson hozott, a Líbia elleni katonai akciót lényegében elindító válságtanácson konszenzusos döntés született, s a válságülésen ott volt Angela Merkel német kancellár is.