A brit ellenzék is támogatja a bevetést
Soron kívüli kormányülést tartottak péntek reggel a Downing Street 10.-ben, majd David Cameron a westminsteri parlamentben ismertette az ENSZ BT határozatára épülő tervet, amelynek célja a líbiai nép megvédése a Kadhafi-rezsim támadásaival szemben. A brit miniszterelnök beszámolt arról, hogy a kormány tagjai egyetértettek a nemzetközi közösség katonai akciójában való szerepvállalással.
A bevetés technikai részleteiről annyi hangzott el, hogy abban Tornado GR4 és Typhoon vadászrepülők, illetve levegőben újratölthető és felderítőgépek is részt vesznek. A katonai misszió gyorsan megkezdhető.
Cameron nem győzte eléggé kiemelni, hogy az akció „világos és egyértelmű” jogi alapokon áll, ellentétben a 2003-as iraki invázióval. A közvélemény máig nem bocsátja meg sem az amerikai adminisztrációnak, sem a Tony Blair vezette munkáspárti kormánynak, hogy a háborút egy azóta hazugságnak bizonyult feltételezés nyomán indították el. Szaddám Huszein biológiai fegyverzetének és titkos fegyvergyárainak azóta sincs nyoma.
A Sky News értesülései szerint a nemzetközi hadműveletben a brit királyi hadiflotta is részt vesz, amely kész több hadihajót küldeni Észak-Afrikába és a Földközi-tenger keleti partjaihoz. A védelmi tárca egyelőre cáfolta a fokozott haditengerészeti szerepvállalást. Cameron csak a „legvégső esetben” tenné kockára a brit fegyveres erőknél szolgáló férfiak és nők életét.
A The Times napilap David Cameron „diplomáciai pucscsának sikereként” értékeli az ENSZ BT határozatát – egy héttel azután, hogy múlt pénteken dolgavégezetlenül tért vissza az EU brüsszeli csúcsértekezletéről, ahol kollégái elutasították a légtérzárlatra vonatkozó javaslatát. Ráadásul a New York-i áttörést Barack Obama amerikai elnök támogatása nélkül érte el, akivel állítólag több mint egy hete nem beszélt telefonon. A brit kormányfőt egyetértéséről biztosította az ellenzék vezére, Ed Miliband is.
Cameron arra figyelmeztetett, hogy a szigetország nemzetbiztonsága is veszélybe kerülhet, ha a Kadhafi-rezsim túléli a felkelést. „Tudjuk, mire képes Kadhafi, hiszen a nevéhez fűződik a Nagy-Britanniával szembeni legsúlyosabb terrormerénylet”, a Lockerbie feletti, 270 áldozatot követelő repülőgéprobbantás.