Még a mozijegyért sem fizet az olasz honatya
A gazdasági válság sújtotta Olaszországban a sajtó nem foglalkozott különösebben az európai parlamenti képviselők juttatásainak emelésével. A strasbourgi olaszok már így is sokat vesztettek, hiszen a béregységesítés előtt az európai képviselők között ők kerestek a legjobban: évi bruttó 144 ezer eurót, majdnem kétszer annyit, mint a németek és a franciák.
Nem is éri már meg EP-képviselőnek lenni, jobb a római parlamentben szavazni és interpellálni – itt a képviselők havi tizenötezer eurót tesznek zsebre, a szenátorok tizenhármat, a miniszterek tizenhetet. A pénzügyi tárca tízszázalékos bércsökkentéssel fenyegeti őket, de fizetésükön túl a római parlament közel ezer tagja fejenként hétezer euró kiegészítést is kap, amelyet az olaszul „táskahordozóknak” nevezett munkatársakra költhet.
További havi négyezer euróval segítik a vidékről Rómába járó képviselőket, és még négyezer eurót adnak személyes kiadásokra (kivéve a postaköltséget, de a leveleket úgyis a parlament postázza).
Szenátorok és képviselők nem fizetnek semmiért: ingyen utaznak az autósztrádától a nemzeti repülőjáratokig, havi ezereurós térítést kapnak, ha a repülőtér és a parlament között autóznak (sofőrrel), évi háromezer eurót telefonszámlára. Jelképesen, hiszen a hivatali telefon ingyenes, a mobil pedig szuperkedvezményes. Képviselőknek még a mozijegyért sem kell fizetniük. Az európai kollégák bére tényleg semmiség ahhoz képest, hogy a római parlament borbélya évi 133 ezer eurót keres. Eközben az olasz átlagfizetés nem éri el a havi másfél ezret.
Bért fagyasztana a brit kormányfő
A brit parlamenti képviselők jelenlegi fizetése évi 65 738 font (20,7 millió forint). Ehhez az összeghez különféle hozzájárulások is tartoznak, amelyek a honatyák választókerületi, illetve a vidékiek londoni lakhatási, irodai-adminisztrációs és utazási költségeit fedezik. A külön tisztséget viselő – például állandó parlamenti bizottsági munkát ellátó, illetve kormányzati pozíciót betöltő – képviselők alapellátásukon felül extra fizetésben is részesülnek.
A 2009-ben a The Daily Telegraph napilap által kirobbantott, a képviselők költségelszámolási visszaéléseit leleplező botrány következményeként új, független testület állapítja meg a törvényhozók fizetését, összhangba hozva az emelést a köztisztviselői bérekkel. Napokkal a következő évi költségvetés parlamenti vitája előtt nyilvánosságra került, hogy David Cameron miniszterelnök javasolni fogja: a szigetország nehéz anyagi helyzete miatt a képviselők mondjanak le a javasolt egyszázalékos fizetésemelésről, és a jelenlegi szintet két évre fagyasszák be. (R. Hahn Veronika)