Nem kérnek a Jobbikból Erdélyben
Szegedi Csanád jobbikos európai parlamenti képviselő február elején adta közre, hogy „újabb mérföldkőhöz” érkeztünk. – A Jobbik ismét példát kíván mutatni a többi magyarországi pártnak, ezért márciusban a párt elnöksége kihelyezett ülést tart Székelyföldön –adta hírül honlapján az EP-képviselő. Az előző „mérföldkő” a marosvásárhelyi iroda megnyitása volt.
Felháborodást azonban nem annyira az elnökségi ülés váltott ki, hanem a tervezett lakossági fórum. – A szélsőséges csoportok és pártok egyre sűrűbb marosvásárhelyi jelenléte nem járul hozzá a város közösségének fejlődéséhez – szögezte le Smaranda Enache, a Pro Európa Liga elnöke. A magyarul is kiválóan beszélő egykori helsinki nagykövet már tavaly bejelentette, hogy a jövő évi választásokon Marosvásárhely polgármestere szeretne lenni. Célja: szülővárosát – a fele-fele arányban magyar, illetve román Marosvásárhelyt – gazdag, interkulturális településsé alakítani. Most felszólította az egyházakat, civil szervezeteket és a sajtót, hogy emeljék fel szavukat a Jobbikéhoz hasonló rendezvények ellen. Egyúttal elmarasztalta a katolikus egyházat, amiért teret adott a lakossági fórumnak. A helyszín ugyanis a katolikus főesperesség tulajdonában lévő Deus Providebit Ház lett volna. A terembérleti engedélyt visszavonták.
Balczó Zoltán Jobbik-alelnök a romániai sajtónak nyilatkozva Marosvásárhelyen egyértelműen utalt arra, hogy valójában a Fidesz akadályozta meg a rendezvényt. Egyúttal hangsúlyozta, hogy a Jobbik volt az első magyarországi politikai alakulat, amely támogatta a szavazati jog megadását a határon túli magyaroknak. A Jobbik közleményt adott ki, amelyben leszögezte: „A Jobbik az erdélyi magyarsággal az eddigiekhez hasonlóan jó kapcsolatot fog fenntartani, amelyet semmilyen külső szervezet nem befolyásolhat.”
A kapcsolat egyelőremeglehetősen gyér. A tavaly júniusban megnyílt képviselői irodát hetente harmincan keresik fel. Szavaiból kiderül, az európai parlamenti munka iránt nem érdeklődnek a betérők. – A tevékenységünk inkább mozgalmi, nem annyira pártjellegű –mondja. Majd kérdésünkre helyesbít: „Egyáltalán nem pártjelleg. Minket a Jobbik iránti szimpátia hozott össze.” Kiket fed a „mi”? – A tagok száma húsz-huszonöt, és erre épül egy nagyobb szimpatizánstábor, ami a százat súrolja.