Le Pen-frász Franciaországban
Három napon belül három közvélemény-kutatás jutott szinte ugyanarra az eredményre Franciaországban: egy évvel az elnökválasztások előtt az a Marine Le Pen vezeti a lehetséges jelöltek listáját, aki csupán nemrégiben örökölte meg apja, Jean -Marie Le Pen posztját a szélsőséges FN élén. Ez még akkor is nagy meglepetés, ha eddig is nyilvánvalónak számított, hogy Marine Le Pen iránt a közvélemény türelmesebb és elnézőbb, mint apjával volt, az asszony pedig maga is nyitást hirdetett a keményvonalas pártban. Marine Le Pen a felmérések szerint ma a szavazatok 23-24 százalékát gyűjtené össze, míg várható két ellenlábasa, a szocialista Dominique Strauss-Kahn és a konzervatív Nicolas Sarkozy egyaránt 20 százalék körüli voksmennyiségre számíthatna. Az egyik felmérés szerint a népszerűsége mélypontjára zuhant jelenlegi államfő még a második fordulóba sem kerülne be.
A felmérések valóságos pánikot okoztak mindkét nagypártnál. A szélsőjobboldal erősödését a szocialisták azonnal igyekeztek Sarkozy nyakába varrni, szerintük ugyanis ezt alapvetően az elnök mereven konzervatív, bevándorlásellenes bel- és a szegényeket sújtó gazdaságpolitikája idézte elő. A szocialisták ugyanakkor úgy látják, hogy a következő időszakban erősíteni kell a baloldal egységét, és a pártnak mielőbb meg kell találnia azt a jelöltet, aki képes lesz a nyerés esélyével felvenni a harcot a konzervatívokkal és a szélsőjobbal. – Mindenképpen el kell kerülni 2002 megismétlődését, amikor is a párt akkori jelöltje a baloldali szavazatok szétforgácsolódása következtében már az első fordulóban kibukott a megméretésen – hangsúlyozzák szocialista vezetők. A Nemzetközi Valutaalap jelenlegi elnökén, Strauss-Kahnon kívül a pártban még többen is reménykednek a jelölésben, köztük Martine Aubry, Ségo lene Royal, Francois Holland, akik heves, olykor személyeskedésektől sem mentes kampányt folytatnak.
A jobboldalon valamivel egyszerűbb a képlet: Sarkozy ugyan hivatalosan még nem jelezte újraválasztási ambícióját, ám ezt mindenki valószínűnek tartja.
A párizsi bíróság elhalasztotta Jacques Chirac volt államfő korrupciós perét. A törvényszék szerint előbb az Alkotmánytanácsnak kell állást foglalnia az államfői immunitás ügyében. A vád szerint Chirac még párizsi polgármesterként kreált állások révén fizettetett ki béreket a városházával pártja vezetőinek.