Az ezredesé a légtér
Az AFP szerint a vadászgépekről indított rakétacsapások több halálos áldozatot követeltek. – Kadhafi tankjait fel tudjuk tartóztatni, a repülőgépeit azonban nem – mondta az AP-nek a lázadócsoportok egyikének vezetője. A lázadók (nyugati) katonai intervenciót egyelőre nem akarnak, de sürgetik, hogy a nemzetközi közösség repülési tilalmi zónával kényszerítse a földre Kadhafi légierejét.
Közben a kormánypárti csapatok ellenőrzésük alá vonták a Rasz Lanuftól mindössze ötven kilométerre található Bin Dzsavádot. Az elmúlt napokban itt is elkeseredett harcokat vívtak a felkelők a Kadhafit támogató egységekkel – jelentette a BBC. Tankokkal és tüzérséggel lőtték a lázadók által elfoglalt Zaviját, e település csak ötven kilométerre fekszik a fővárostól.
Gyalázatosnak nevezte a polgári lakosság elleni rendszeres (légi)támadásokat a NATO főtitkára. – Ezek a szörnyűséges tettek emberiség elleni bűncselekménnyel is felérhetnek –mondta a BBC-nek Anders Fogh Rasmussen, aki azt is leszögezte: bármilyen NATO-beavatkozás csak ENSZ-felhatalmazással történhet.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár Abdelilah Al-Katib volt jordán külügyminiszert nevezte ki líbiai különmegbízottjának. A világszervezet ugyanakkor 162 millió dollárt kér tagállamaitól, hogy abból mintegy 600 ezer líbiainak juttasson el segélyszállítmányokat. Az ENSZ adatai szerint az immáron harmadik hete dúló líbiai polgárháború miatt eddig legalább 200 ezer ember menekült el a 6,4 millió lakosú észak-afrikai országból, s rövid távon összességében legalább 400 ezer menekültre számítanak.
Bengáziban nincs jele háborús feszültségnek, rengeteg az ember az utcán, teáznak, beszélgetnek, kedvesen fogadják a külföldieket. Esténként valamivel rosszabb a helyzet, mert rengeteg fegyver forog közkézen, így előfordulnak fegyveres rablások – mondta lapunknak telefonon Belényi Dániel, az Ökumenikus Segélyszervezet helyszínen tartózkodó munkatársa. Belényi Kairóból teherautóval vitt magyar segélyszállítmányt Bengáziba. A határon jókora tömeg fogadta, többségében szudáni és bangladesi menekültek, akik pénz és papírok híján szó szerint a két ország között, a senki földjén rekedtek. Mivel az éjszakai autózás errefelé nem veszélytelen, az ökumenikus szállítmányt önkéntes helyi fegyveresek kísérték. A két és fél tonnányi szállítmányban rizs, cukor és olaj mellett kötszer, ragtapasz és jód volt, utóbbiakat a bengázi kórházakban osztják szét.