Berlusconi nem akarta zavarni Kadhafit a felkelés közepén
Többek között arra hivatkozott, hogy nem akarja „telefonon zavarni Kadhafit a felkelés közepén”. Némi magyarázat az óvatosságra, hogy az olaszok minden euró pai országnál jobban függtek Líbiától: olajszükségletük 25, gázszükségletük 12 százalékát az észak-afrikai ország biztosította.
Nem tudni, mitől tart jobban Itália: az esetleges észak-afrikai emberáradattól, vagy attól, hogy a 2008-ban Kadhafi val kötött baráti szerződés kompromittálhatja jövőbeni líbiai szerepvállalását – írta római tudósítónk. Ez ugyanis kimondja, hogy Itália nem vehet részt a Líbiával szembeni katonai akcióban. Ignazio La Russa védelmi miniszter a megállapodást semmisnek nyilvánította, és humanitárius célra ajánlotta fel a szicíliai Sigonella támaszpontot. Az ENSZ-főtitkárral, Washingtonnal és Brüszszellel is egyeztető Berlusconi is végleg megtagadta a Kadhafival való szövetséget, ígymentve a líbiai olasz befektetéseket. A napok óta élelem nélkül maradt, Líbiában közellenségnek kikiáltott olaszokat a hét végén menekítették ki hadihajókkal.
– Európa nem szolidáris, Olaszország pedig nem fogja sokáig bírni – hangoztatta az előző heti uniós belügyi csúcsértekezletben csalódott belügyminiszter, Roberto Maroni, aki ma a szicíliai polgármesterekkel egyeztet a bevándorlás kezeléséről. Maroni elmondta: eddig 6300 tunéziai érkezett. Sok közöttük a büntetett előéletű; azonosításuk után hazatoloncolják őket. A Reuters szerint Róma attól tart, hogy a menekültek száma elérheti akár a 300 ezret is.