Szorul a gyűrű Kadhafi körül

Egyre közelebb nyomulnak Líbia fővárosához a felkelők csapatai, amelyek barikádokat emelnek, hogy védjék magukat a kormányerőktől. Közben Kadhafi – a zavargások kirobbanása óta első ízben – Tripoliban személyesen, nem csak a tévében, biztatta megmaradt híveit a harcra.

Kadhafi tegnap megjelent Tripoli Zöld terén, ahol arról beszélt: győzni fognak, és ennek érdekében megnyitja a fegyverraktárkat, és felfegyverzi a népet. „Ez a nép győzte le az olaszokat” – hangoztatta az ezredes. „A néppel vagyok és együtt győzni fogunk”. A télikabátot, s a fülét takaró vadászsapkát viselő Kadhafi csókokat hintett a vezető arcképét, illetve zöld líbiai zászlókat lengető tömegnek. Kadhafi arról is beszélt, hogy a nép szereti őt, majd öklét a levegőbe emelve a líbiaiak méltóságáról és tisztességéről szónokolt.

A líbiai vezető először fordult nyilvánosan támogatóihoz azóta, hogy tizenegy napja népfelkelés robbant ki közel 42 éves uralma ellen. Az elmúlt napokban a tévé képernyőjén keresztül már szólt az észak-afrikai ország lakosságához azt állítva, hogy a felkelők az al-Kaida szolgálatába álltak és kábítószerek hatása alatt vannak.

Tripoli több negyedében is voltak tegnap tüntetések a szokásos pénteki imát követően. Értesülések szerint a főváros központjában a több száz fős tömegre a biztonsági erők tüzet nyitottak, s többeket megöltek. A BBC jelentése szerint harckocsik őrzik a fővárosba vezető utakat, megakadályozandó, hogy ellenzéki erők hatoljanak be Tripoliba. Fiatal, zöld karszalagos fegyveresek ellenőrző pontokat állítottak föl; megállítják, és átkutatják az autókat.

Korábban a líbiai állami tévé arról számolt be, hogy minden családnak 500 dinárt (kb. 400 eurót) juttatnak a megnövekedett élelmiszerárak egyensúlyozására, egyes állami alkalmazottak fizetését pedig 150 százalékkal megemelik.

A hírügynökségek szerint már Líbia nagy része a felkelők kezén van, a Tripolitól ötven kilométerre fekvő Zawiyahból a nap folyamán heves fegyverropogást lehetett hallani. Később arról érkeztek hírek, hogy a várost elfoglalták a felkelők. Közben a jelentések szerint egész Líbiában akadozik az élelmiszer-ellátás, mert nem érkeznek meg az országba az importáruk. A felkelők oldalára állt Líbia egykori ENSZ-nagykövete arról beszélt, hogy Kadhafi haláláig küzdeni fog, és kérte az afrikai országok vezetőit, hogy ne küldjenek több zsoldost Líbiába. Ibrahim Dabbashi sürgette az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy azonnali szankciókat fogadjon el Kadhafi ellen, ugyanis „a halottak számát ezrekben, és nem százakban kell számolni”. A BT lapzártánkkor – négy napon belül harmadszor – ült össze, hogy tárgyaljon a líbiai helyzetről. Közben Brüsszelben az Európai Unió 27 tagállama is egyeztetett szakértői szinten, s értesülések szerint megállapodtak abban, hogy fegyverembargót mondanak ki Líbiára, valamint vízumtilalommal és vagyonbefagyasztással sújtják Kadhafit és családtagjait.

Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa tegnapi genfi ülésén elítélte a líbiai hatóságokat az erőszak alkalmazásáért és nemzetközi vizsgálatot kezdeményezett – jelentette az MTI. Az ülést az Európai Unió nevében Magyarország kezdeményezte, s 63 társszerző nevében bemutatta a határozatot, amelyet a tanács konszenzussal fogadott el. Líbia maga is a tanács tagja, ám az ülésen az ország genfi ENSZ-képviselete diplomatái közölték, hogy immár a Kadhafi val szemben állókat képviselik.

A NATO minden eshetőségre készen kíván állni a líbiai helyzet alakulását illetően – derül ki abból a közleményből, amelyet az Észak-atlanti Tanács tegnapi rendkívüli ülése után adtak ki Brüsszelben.

Az EU nem tervez katonai akciót

A líbiai válság uralta az európai uniós országok védelmi minisztereinek pénteki gödöllői informális ülését. Hende Csaba magyar védelmi miniszter az EU legfontosabb feladatának a Líbiában rekedt néhány ezer uniós állampolgár kimentését nevezte – jelentette az MTI. Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője közölte, az EU semmiféle katonai akciót nem tervez a líbiai helyzettel összefüggésben, de megfontolja szankciók bevezetését. A főképviselő környezetéből származó információk szerint az EU repülési tilalmat, fegyverembargót és a Líbiából származó kőolaj- és földgázszállítására, értékesítésére vonatkozó büntetőintézkedéseket is alkalmazhat. Az EU soros elnökségét betöltő Magyarország esetleges közvetítő szerepéről szólva Ashton egy gödöllői háttérbeszélgetésen azt mondta, Budapest a nehéz körülmények között kitűnő koordinálást végzett, de jelenleg nincs szükség arra, hogy az unió nevében közvetítsen az észak-afrikai országban. – Most a Biztonsági Tanácsnak kell magára vállalnia a vezető szerepet – jelentette ki. Ashton tegnap a Corvinus egyetemen tartott előadásában elmondta: felmerülhet a kérdés, vajon jól tette-e az EU, hogy partnerként kezelt diktátorokat, mint a líbiai Kadhafi.

Kadhafi hívei a Zöld téren
Kadhafi hívei a Zöld téren
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.