Hadihajók mentik a külföldieket

Rombolót küld Líbia partjaihoz Nagy-Britannia, hogy kimentse a káoszba süllyedt országban rekedt brit olajmunkásokat – közölte a brit kormányfő. David Cameron kormányát az ellenzék az evakuálás lassú megkezdésével vádolta, bár a királyi tengerészet egyik fregattja és hat repülőgép, fedélzetükön brit, francia és kanadai menekültekkel már csütörtökön elhagyták Bengázit. Az országban azonban még mintegy 300 brit várja az evakuálást. Cameron kitérően nyilatkozott arról, hogy szükség esetén vállalkoznak-e nyílt katonai akcióra.

Spanyolország pénteken 124 főt hozott ki Líbiából repülőn. Egy kanadai katonai gép viszont – a Reuters értesülése szerint – tegnap üresen távozott Tripoliból, miután a repülőtéren már nem volt kanadai állampolgár. Eközben Németország két, jelenleg Máltán várakozó hadihajója készül a német állampolgárok kimentésére.

Ignazio La Russa olasz védelmi miniszter ugyancsak közölte, hogy akár katonai akció keretében is, de kimenekítik a Líbia délkeleti részében rekedt, élelem nélkül maradt olasz állampolgárokat. Líbia partjainál cirkál jelenleg is két olasz hadihajó, amelyeket a válság miatt küldtek oda. Olaszország 800 főt már evakuált, de még mintegy 400 olasz tartózkodik Líbiában. Az olasz védelmi miniszter utalt a líbiaiak esetleges exodusára is, amelyhez jó előre Európa segítségét kérte.

Horvátország három repülőt indított a még Líbiában várakozó állampolgárai kimentésére. Bosznia-Hercegovina 1500 fős kolóniájának kimentését a héten küldött saját repülőgépeken és török hajókon oldja meg. Utóbbi hozza ki az ott lévő száz bolgárt is.

Várhatóan ma reggel hagyja el Bengázit egy török hajó, fedélzetén másfél ezer menekülő külföldivel. További kétezer főt az a két török hajó fog elhozni, amely élelmiszerrel megrakva úton van Líbia felé, miután az élelmiszer-ellátás akadozik a polgárháborús helyzetben.

Líbiában mintegy 75 cég képviseletében 36 ezer kínai állampolgár volt a lázadások előtt. Közülük eddig mintegy 20 ezren hagyták el az északafrikai országot. Jóval reménytelenebb helyzetben vannak a szegényebb ázsiai országokból érkezett vendégmunkások, háztartási alkalmazottak. Hírügynökségi értesülések szerint nagyjából 60 ezer bangladesi, 30 ezer Fülöp-szigeteki és több mint 20 ezer thaiföldi dolgozik Líbiában. A három érintett ország állampolgárai közül eddig egyedül Thaiföld küldött egy hadihajót Tripoliba, amelynek fedélzetén első menetként tegnap este kétezren indulhattak el Tunézia felé.

Négy évtized fordulatai

1969:A 27 éves Kadhafi parancsnok vértelen puccsal megdönti a monarchiát.

1970-től: Államosítások, így mintegy húszezer olasz kiutasítása, az amerikai bázis bezárása.

1975:Kadhafi zöld könyvében a Koránra hivatkozó harmadikutas fejlődést hirdet meg.

1980-tól: Terrorista szervezetek, így az IRA és a radikális palesztin csoportok támogatása.

1986: Az USA vadászgépei bombázták Tripoliban Kadhafi palotáját, amelynek során nevelt lánya életét vesztette.

A bombázás válasz volt egy berlini diszkó elleni merényletre, ahol két amerikai katona meghalt.

1988:Bombamerénylet a Pan Am gépe ellen a skóciai Lockerbie felett. A repülőn 270, köztük 189 amerikai utas volt.

1989: Francia utasszállító repülőgép felrobbantása Niger légterében, 170 halott.

1995: Kadhafi kiutasít több mint 30 ezer palesztint, ily módon is tiltakozva Izrael és a PFSZ tárgyalásai ellen.

1999: Fordulat kezdődik Líbia magatartásában, Kadhafi kiadta a PanAm-gép felrobbantásával gyanúsított két férfit.

2001: Kadhafi együttérzéséről biztosította az Egyesült Államokat a szeptember 11-i terrormerényletek miatt.

2003: Líbia a géprobbantás minden egyes áldozatáért a hozzátartozóknak tízmillió dollár kártérítést ajánlott. Kadhafi bejelentette, hogy leszereli tömegpusztító fegyvereit. Az ENSZ megszünteti a Líbia elleni szankciókat.

2004-től: Líbia fogadja a külföldi befektetőket.

2009: Hősként fogadják a rákbetegségre hivatkozó, s ezért Skóciában szabadon bocsátott al-Megrahit, akit a Lockerbie-ügyben életfogytiglanira ítéltek. Kadhafi kirohanása az ENSZ-ben Bush és Blair ellen Irak ürügyén.

Mentik, ami menthető: a brit haditengerészet  fregattja Bengáziban
Mentik, ami menthető: a brit haditengerészet fregattja Bengáziban
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.