Eljárás indult a vereckei rongálók ellen

A vereckei honfoglalási emlékmű lebontását követelik a kárpátaljai ukrán nacionalista szervezetek az építmény hétvégi megrongálása után. 2008-as felavatása óta az emlékmű ismétlődő atrocitások tárgya.

Kárpátaljai Magyarok Kulturális Szervezetének (KMKSZ) tulajdonában lévő földdarabon álló vasbeton építményt az elmúlt három évben ukrán szélsőjobboldali szervezetek tagjai és szimpatizánsai többször is megrongálták. Múlt szombaton, az éjszakai órákban három férfi éghető anyagot locsolt a tömbökre, és felgyújtotta az emlékművet, majd egy gépkocsival elhajtott.

A tüzet a helyi lakosok észlelték, és értesítették a hatóságokat; a gyanúsítottakat a rendőrök menekülés közben feltartóztatták. Egyikük Oleg Kucin, a szélsőjobboldali Szvoboda Párt elnöke. Kucin szerint az emlékmű az „ukrán törvények megsértésével és nyilvánvalóan provokatív szándékkal épült”. Hozzátette: nekik „semmi bajuk az egyszerű magyarokkal, sőt pártja az együttműködésről tárgyal a hazafias magyar Jobbik párttal”.

A Kucinék ellen indított rendőrségi eljárásra dühödten reagált a kárpátaljai szélsőjobb. Volodimir Pipas, a Proszvita Szövetség helyi elnöke szerint abszurdum Kucinék felelősségre vonása, mivel a vereckei építmény „revansista monstrum”, amely törvénytelenül létesült és nincs is emlékműként bejegyezve. Ezért a szervezet követeli a kormányzattól a „nagymagyar sovinizmust jelképező vereckei kőhalom” eltűntetését. Az „eltűntetés” módjáról a jelek szerint vita van az ukrán nacionalista szerveztek között, amit az is mutat, hogy Pavlo Fedaka, az Ukrán Párt helyi vezetője szerint a magyaroknak kell kezdeményezniük a honfoglalási emlékmű elbontását, mégpedig az „ukrán–magyar barátság helyreállítása érdekében”.

Kovács Miklós, a KMKSZ elnöke a gyújtogatást a kárpátaljai magyarság ellen irányuló akcióként értékelte, egyben elismerte, hogy az emlékmű jogállása továbbra is rendezetlen. Szerinte az ügy nagypolitikai színezetet kaphat azáltal, hogy a gyújtogatással gyanúsított politikusok annak a pártnak a vezetői, amely a múlt év végi helyi választásokon Nyugat-Ukrajnában jelentősen előretört. Kovács megköszönte a magyarországi Emberi Méltóság Tanácsának az emlékmű helyreállításához felajánlott segítségét.

Helyi elemzők bizonyos öszszefüggést látnak az emlékmű mostani megrongálása és a magyar kettős állampolgárság ellen kezdeményezett kárpátaljai kampány között is.

Többször is megrongálták az emlékművet
Többször is megrongálták az emlékművet
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.