Előremenekül a szaúdi király?
A szerdai bejelentés napján tért vissza Rijádba a 86 éves Abdullah király három hónapos külföldi tartózkodásról. A szaúdi uralkodót a repülőtéren fogadó személyiségek között volt a szomszédos Bahrein uralkodója is, a szunnita Hamad bin Isza al-Kalifa, aki két hete a síita többség tüntetéseivel néz szembe – jelentette az AFP.
A szaúdi sajtó, így az arab nyelvű Okaz a király érkezését üdvözlő írásában azt írta, hogy Szaúd-Arábia „a béke és a stabilitás oázisa” az arab térségben jelentkező fenyegető fejlemények közepette. A nyugati megfigyelők sem számítanak arra, hogy az egyiptomi, líbiai, avagy a szomszédos jemeni és az egyelőre enyhébb bahreini „vírus” átterjedne az olajgazdag, 400 milliárd dollár valutatartalékkal rendelkező országra. Ám ha mégis felszínre jutna az elégedetlenség, annak drámai következményei lennének a kőolaj világpiaci árára, amelyet már így is újabb magaslatba emelt a líbiai válság.
A busás olajbevételek ellenére a 27 millió lakosú – ebből öt-hatmillió vendégmunkás-bevándorló – Szaúd-Arábia tízszázalékos munkanélküliséggel küzd. Az ismertetett csomag szerint 15 százalékos fi zetésemelést kapnak az állami alkalmazottak. Megemelik a munkanélküli fiatalok segélyezését, s a megnövelt alapból külföldi tandíjakat is finanszíroznak majd. Egyúttal bővítik a lakásépítési hitelkeretet. Amnesztiát is hirdettek, elsősorban az adóelkerülők esetében.
A most elrendelt intézkedések között azonban nincs szó politikai reformokról. Pedig ellenzékiek az abszolút monarchia fokozatos leépítését, így választott parlamentet sürgetnek, továbbá a konzervatív vallási vezetés szerepének leépítését, a nőket sújtó korlátozások megszüntetését akarják elérni. A Facebook közösségi portálon március 11-re meghirdették „a harag napját”.