Már az olajár miatt aggódik a világ
Líbia nemzeti jövedelmének több mint 70, exportjának csaknem 100 százalékát a kőolaj és a földgáz adja. Kadhafi hatalomra jutásakor államosította az olajszektort és csak 2002 után nyitotta meg lassan a külföldieknek. Azóta viszont egymásnak adták a kilincset az olaszok, a németet, a franciák, sőt, az oroszok is, hogy a még feltáratlan olajmezőkön részesedést szerezzenek. A gazdasági fellendülés a számokban érezhető volt az utóbbi években, de a hatása az emberekhez nem ért el.
Pedig az olaj révén ez a leggazdagabb észak-afrikai ország: az egy főre eső GDP 14 ezer dollár (Magyarországon 19 ezer dollár). A magas infláció, a korrupció és a rossz gazdálkodás miatt azonban a társadalom keveset profitált ebből. Becslések szerint a lakosság egyharmada szegénységben él – írja a BBC. Az orvosi ellátás például ingyenes, van nyugdíj is, ám elemzők állítják: tisztességes orvosi ellátásért külföldre kell menni.
Most az olajkitermeléssel is gond lehet: a lelőhelyek 90 százaléka az ország keleti részén található. Ez történetesen a felkelés központja, amely gyakorlatilag elszakadt Tripolitól. A Kadhafival szembefordult Al-Zuwayya törzs vezetője hétfőn azzal fenyegette meg az „Ezredest”, hogy ha nem szünteti be a felkelők elleni erőszakot, akkor leállítják az olajkitermelést. A még mindig törzsi berendezkedésű Líbiában a klánok egy sztrájkkal meg tudják bénítani a munkát. Közben egyre több spekuláció szól arról, hogy átterjedhetnek-e a tüntetések Szaúd-Arábiára. A szaúdiak szerint nincs ok az aggodalomra, ám a szaúdi király, Abdullah ma sürgősen hazatér külföldi gyógykezeléséről.
Az éjféltől élő ötforintos benzin- és kétforintos gázolaj drágulásához hasonló forgatókönyvekre kell felkészülniük a magyar autósoknak a következő hetekben. A Goldman Sachs elemzője, Jeffrey Currie szerint, ha Szaúd-Arábiát is eléri a „vírus”, akkor elképzelhető a hordónkénti 147 dolláros eddigi rekord megdöntése is.
A világ olajellátásának 40 százalékát adó Kőolajexportáló Országok Szervezete (OPEC) is jelezte, hajlandó növelni a napi mintegy 30 millió hordós kitermelését. (KB)