Polgárháború fenyeget Líbiában
Harci repülőgépek bombázták tegnap a líbiai főváros, Tripoli több pontját – állította az al-Dzsazíra arab hírtelevízió –, miután Szeif al-Iszlám Kadhafi, a Líbiát 42 éve kormányzó Moammer Kadhafi líbiai vezető második legidősebb fia tévébeszédében kilátásba helyezte, hogy ha a Kadhafi lemondását követelő tüntetők nem adják fel, polgárháború lesz az észak-afrikai országban. A bombázás célpontja a tüntetők egy csoportja volt, akik a hadsereg egyik laktanyája felé tartottak, hogy fegyvert szerezzenek. Egy nappal az után, hogy a tüntetéshullám elérte az addig nyugodt Tripolit, és a hadsereg több tucat tiltakozóval végzett az éjszaka során, tegnap ismét akadozott a líbiai internetforgalom, illetve mobiltelefonszolgáltatás. Ebből a tüntetők arra következtettek, hogy hétfő éjszaka a hatalom beváltja ígéretét, és az utolsó töltényig harcol ellenük. Az al-Arabija arab hírtelevízió szerint hétfőn 160-an vesztették életüket Líbiában, ezzel több mint háromszázra emelkedett az áldozatok száma. „Ezek az utolsó, elkeseredett lépéseknek tűnnek. Ha valaki a saját országa fővárosát bombázza, azt aligha élheti túl” – idézte a Reuters Julien Barnes-Dacey-t, a Control Risk közelkeleti elemzőjét.
Shad Hamid katari kutató szerint a térségben Líbiában a legvalószínűbb a polgárháború.
– A kormány elvesztette uralmát Bengazi, és az ország más területei felett, ezt Kadhafi nem fogja szó nélkül tűrni – idézte az elemzőt a Reuters. Ellentétben a decemberben indult tiltakozáshullámban érintett más arab országokkal, Líbiában nincs esély a kompromisszumos megoldásra. Ráadásul az intézmények gyengék, nincs szervezett ellenzék, Kadhafi esetleges bukása után a totális káosz fenyeget.
Mindeközben egyre többen fordulnak el a vezetőtől. Elképesztő fordulat volt tegnap, amikor Máltán váratlanul leszállt a líbiai légierő két Mirage-típusú harci repülőgépe, és a pilóták politikai menedéket kértek,mert nem voltak hajlandók bombázni a tüntetőket. A gépek egy Tripoli közelében lévő támaszpontról szálltak fel, és alacsonyan repülve haladtak, hogy a líbiai légvédelem ne fedezze fel őket. Két líbiai polgári helikopter is landolt a szigeten, utasait kikérdezik. Ennek nyomán Olaszországban teljes készültséget rendeltek el a légierő támaszpontjain. A tüntetők kezén lévő Bengáziban tegnap ünnepi volt a hangulat, de a hírek szerint feletteseik kivégezték azokat a katonákat, akik nem voltak hajlandók a tömegbe lőni.
Tiltakozásul a tüntetőkkel szemben használt erőszak ellen, lemondott a líbiai igazságügyminiszter, s így tett Líbia pekingi, újdelhi, londoni, varsói, dakkai és jakartai diplomáciai képviseletének vezetője is.
– Kadhafinak mennie kell –közölte Saad Djebbar, a londoni székhelyű algériai ügyvéd, aki évekig képviselte Líbiát a Lockerbie-perben. A Reuters által megkérdezett ügyvéd szerint a nyugati hatalmaknak fontolóra kéne venniük, hogy megvédjék a tüntetők irányítása alatt álló keleti területeken, és repüléstilalmi övezetet kéne bevezetniük (ahogy a kilencvenes években Irak egyes területein), hogy Kadhafi ne bombázhassa szét ezeket a városokat. Hasonlóra szólította fel a világot Líbia teljes ENSZ-delegációja. Nemzetközi lépéseket sürgettek, hogy –ahogy a líbiai nagykövethelyettes fogalmazott – megvédjék a líbiai polgárokat a „népirtástól”. Tegnap felmerült, hogy „az ezredes” Venezuelába menekült, ám ezt a caracasi hatóságok tagadták. Korábban WilliamHague brit külügyminiszter Brüszszelben azt mondta, hogy olyan információkat látott, amelyek szerint Kadhafi esetleg úton van a dél-amerikai országba.
Líbia eközben olajkitermelésének hat százalékát volt kénytelen leállítani a zavargások miatt, a hírre az olaj hordónkénti ára 105 dollárra ugrott. Evakuálta Líbiából nyugati alkalmazottjai egy részét több európai olajés gázipari társaság, és a brit és amerikai diplomaták családtagjai is elutaznak.
Mindeközben életét vesztette egy kormányellenes tüntetés egyik résztvevője hétfőn Jemenben, Áden városában. A jemeni parlamenti ellenzék bejelentette, hogy csatlakozik a kormányellenes tiltakozó mozgalomhoz. Hétfőn a fővárosban, Szanaában több ezer diák ülősztrájkot kezdett az egyetem előtt; a teret az egyiptomi kormányellenes tüntetésekre utalva átnevezték Tahrir (Felszabadulás) térnek. Észak-Jemen Szaada nevű nagyvárosára is átterjedt a mozgalom.
Marokkó a „legsürgősebben” meg fogja hozni a szükséges reformintézkedéseket – jelentette ki Halaid Naciri távközlési miniszter hétfőn, egy nappal azután, hogy politikai reformokat követelő, erőszakba torkolló tüntetésekre került sor az ország több városában. A hatóságok közlése szerint öt ember meghalt, 128-an – köztük a biztonsági erők 115 tagja – pedig megsebesültek vasárnap.