Cameron az első Kairóban

David Cameron brit kormányfő az első nyugati vezető, aki Egyiptomba látogatott Hoszni Mubarak megbuktatása után. Cameron eredetileg közel-keleti körútra indult, amelybe az utolsó pillanatban Egyiptomot is beillesztették. Ezzel elemzők szerint a brit külpolitika szakított a korábbi óvatosságával, és egyértelműen állásfoglalt az észak-afrikai demokratizálódás mellett. Cameront – aki Kairóba érkezve a szükségállapot mielőbb feloldását követelte a katonaságtól – az egyiptomi legfőbb katonai tanács vezetője, Mohamed Huszein Tantaui korábbi védelmi miniszter fogadta. A brit kormányfő a tervek szerint találkozik a Mubarakkal egykor szemben álló ellenzék tagjaival is, kivéve az Iszlám Testvériség képviselőit. – Örömmel látom, hogy az utcán semmi nyoma egy iszlamista forradalomnak – mondta a BBC szerint Karióban a brit konzervatív politikus.

Kicsi, ám szimbolikus lépés, hogy immár ellenzéki tagja is van az egyiptomi kormánynak Munir Abdel Nur személyében, aki a turisztikai tárcát vezeti. Abdel Nur az ellenzéki liberális demokratának tartott Wafd párt vezetője. Az ország kormánya és lakossága is abban reménykedik, hogy mielőbb visszatérnek a turisták, hogy életet leheljenek a gazdaságba. Lapunk úgy tudja, hogy március elején újra indulnak a magyarországi charterek is, különösen a búvárkodásra szakosodott tengerparti üdülőhelyekre.

Eközben az egyiptomi átmeneti kormány arra igyekszik rávenni az Európai Unió tagállamait, hogy engedje el az egyiptomi államadósságot – írja a Reuters. Formális kérést még nem terjesztettek elő, de ez csak idő kérdése. Becslések szerint a forradalom 1,7 milliárd dolláros kárt okozott a gazdaságnak. Vasárnap végre kinyitottak a bankok, így a vállalatok végre tudnak fizetni a megrendelőiknek, ám a gazdaság fellendüléséhez szükség lenne a turisták visszatérésére és a befektetőkre is.

A szükséges pénz egy részét esetleg Hoszni Mubarak volt elnök és családtagjainak bankszámláiról, ingatlanjaiból is be lehet szerezni. Az egyiptomi főügyész tegnap elrendelte, hogy fagyasszák be aMubarak családnak az országban fellelhető vagyonát – írta az MTI. Több nyugat-európai országban ez már korábban megtörtént. Az intézkedés Mubarak vagyontárgyain kívül érinti a felesége, két fia és két menye birtokában lévő bankbetéteket, ingatlanokat és ingóságokat. Mubarak jogi képviselője korábban tagadta azokat a híreket, amelyek szerint megbízója hatalmas vagyont halmozott fel. Mint mondta, a volt elnök szabályszerűen benyújtotta vagyonbevallását. A Mubarak család vagyonát a találgatások 40 és 70 milliárd dollár közöttire teszik. Az ingatlan vagyon egyetlen ismert eleme egy ház London elegáns és drága Knightsbridge negyedében, amely az elnök fiatalabb fia, az egykor befektetési bankárként a brit fővárosban dolgozó Gamal nevén van.

A Mubarakot törvénytelen pénzszerzéssel vádolók szerint az 1990-es években végrehajtott privatizáció során vezető tisztviselők és pénzemberek a valós érték töredékéért juthattak állami földterületekhez és iparvállalatokhoz kenőpénzért cserébe, s az összegekből a Mubarak család jelentős részt kapott.

Ahmed Safik volt egyiptomi miniszterelnök és David Cameron brit kormányfő
Ahmed Shafik miniszterelnök és Cameron
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.