Össztűz a tüntetőkre Arábiában

Halottaikat temették a tüntetők tegnap több arab országban is – Bahreinben, Líbiában és Jemenben további megmozdulásokra lehet számítani. Jordániában is több százan vonultak az utcára. Kairóban a Tahrir téren megemlékeztek arról, hogy egy hete mondott le Hoszni Mubarak, és több tízezer egyiptomi figyelmeztette a katonaságot: valódi reformokat várnak.

A bahreini monarchia megdöntésére szólított fel tegnap több ezer gyászoló, aki a tüntetők ellen indított csütörtöki rendőrroham két áldozatának temetésén vett részt. „A nép a rezsim bukását akarja!” – kiabálta a tömeg a fővárostól délre fekvő síita faluban, Szitrában. Eközben többen is megsérültek a fővárosban, ahol bahreini csapatok a tömegbe lőttek.

Ahogy korábban Egyiptomban is történt, a rendszer erőszakos fellépése eltökéltebbé kovácsolja a tüntetőket. Az új követeléssel a demonstrálók túlmutatnak az eddig csupán a szunnita monarchia hatalmának gyengítésére és a síiták diszkriminációjának megszüntetésére vonatkozó jelszavakon. Voltak, akik a szunniták és síiták közötti egyenlőségre, a „nemzeti egység” fontosságára hívták fel a figyelmet.

Négyen meghaltak és több százan megsérültek csütörtökön, amikor a biztonsági erők könnygázzal és gumilövedékekkel feloszlatták az el-Manáma főterén táborozó tüntetőket. Azóta a hadsereg vette át a főváros nagy része feletti ellenőrzést. Háled bin Ahmed bin Mohamed Ál Kalífa bahreini külügyminiszter a kegyetlen rendőri fellépésre reagálva annyit mondott: szükség volt a rendfenntartó erők beavatkozására, mivel a demonstrálók megosztják és a „szektariánus szakadék szélére” sodorják az országot. A szigetállam lakosságának hetven százaléka síita, míg a kormányzati kulcspozíciók a szunniták kezében vannak.

Összecsapások történtek a líbiai Bengáziban is tegnapra virradóra a rendfenntartó erők és a 41 éve uralkodó Moammer Kadhafi megbuktatását követelő tüntetők között, de a „harag napját” követően péntekre viszonylagos nyugalom tért viszsza az utcákra. A kelet-líbiai nagyváros felett állítólag Szaadi Kadhafi, a vezető egyik fia vette át az irányítást, a hadsereg ellenőrzi az utcákat. A péntek hajnali és csütörtöki eseményekben a líbiai ellenzék szerint 45, a Human RightsWatch jogvédő szervezet szerint 24 ember halt meg. A szervezet szemtanúkra hivatkozva szintén arról számol be, hogy a biztonsági erők a békés tüntetők közé lőttek. A főváros, Tripoli tegnap nyugodt volt, Kadhafi támogatói szerveztek tüntetést, amelyen a vezető maga is megjelent, de beszédet nem tartott.

Sok fogoly szökött meg a kelet-líbiai Bengázi börtönéből pénteken egy börtönlázadást követően. A kiszabadult foglyok több hivatali épületet is felgyújtottak a városban – közölte egy helyi lap szerkesztője.

Jemen továbbra is forrong: a déli Ádenben a biztonsági erők lelőttek pénteken három tüntetőt, sokan megsebesültek. Szanaa fővárosban rohamrendőrök a levegőbe lőttek, és könnygázt vetettek be több ezer kormányellenes tüntetővel szemben, akik összecsaptak a kormány több száz hívével is. A Szanaai Egyetem mecsetjében a pénteki ima szónoka elítélte a tüntetők ütlegelését, és közölte: „Harminc éve élünk cél és remény nélkül!” Az ima után a tiltakozók az elnöki palota felé vonultak kormányellenes jelszavakat skandálva, közben találkoztak a rohamrendőrökkel és Ali Abdalláh Száleh elnök híveivel.

Taizzban, Szanaától kétszáz kilométerre délre legalább tízezren tiltakoztak a Hurríja (Szabadság) téren, amikor valaki egy autóból kézigránátot dobott a tiltakozók közé. A robbanásban két ember meghalt, huszonheten megsebesültek.

Jordániában első alkalommal történtek tegnap erőszakcselekmények a több hete tartó társadalmi és politikai megmozdulások során. Nyolc ember megsebesült Ammánban, amikor kormánypárti tüntetők nekitámadtak egy több száz fős, politikai reformokat követelő tiltakozás résztvevőinek. Helyszíni értesülések szerint a kormány hívei üldözőbe vették, néhányan botokkal ütlegelték a tüntetőket.

Ománban is voltak megmozdulások. A közel-keleti szultanátus fővárosában, Maszkatban háromszáz ember követelt fizetésemelést és politikai reformokat.

Eközben több százezer ember gyűlt össze a kairói Tahrir téren a Mubarak-rezsim egy héttel ezelőtti bukását ünnepelve. Helyszíni beszámolók szerint ünnepi volt a hangulat.

„A forradalom nem ért véget, amíg nincs új Egyiptomunk” – hangoztatta Juszef al-Karadavi sejk, a muzulmán ulémák (hittudósok) világszövetségének elnöke a Tahrir téren elmondott, a tévében is közvetített prédikációjában. Felszólította az egyiptomi hadsereget, hogy „szabadítsa meg” az országot a Mubarak által alakított kormánytól, és engedjék el a politikai foglyokat.

A jelenlegi kabinet összetételében javarészt ugyanolyan, mint amelyet Mubarak alakított meg röviddel lemondása előtt; a kormány átalakítása a következő napokban várható. A szerte az arab világban nagy tekintélynek örvendő hitszónok felszólította az arab vezetőket, hogy hallgassák meg a népüket. „Felszólítom az arab vezetőket: ne állítsák meg a történelem folyását. A világ megváltozott, és belül az arab világ is megváltozott”– hangoztatta a hitszónok. Arról is beszélt, hogy az egyiptomi forradalom a vallási elkülönülés feletti győzelem is volt. A tüntetők türelmetlensége és a hitszónok felszólításai indokoltak: a hatalom ugyanannak a katonai garnitúrának a kezében van, mint Mubarak távozása előtt. Az ígéretek ellenére semmi sem bizonyítja, hogy a jelentős gazdasági hatalommal (tehát komoly veszítenivalóval) is rendelkező hadsereg valóban elkötelezett lenne a politikai és gazdasági reformok mellett. A Stratfor amerikai elemzőcsoport szerint nem forradalom, hanem puccs történt Egyiptomban. Arra hívják fel a fi gyelmet, hogy a Tahrir téri tüntetés kapóra jött a hadseregnek a dinasztikus öröklésben gondolkodó Mubarak elmozdítására.

Kadhafi-párti tüntetők Líbia fővárosában, Tripoliban
Kadhafi-párti tüntetők Líbia fővárosában, Tripoliban
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.