Utcára vonultak az ellenzékiek Iránban is
Könnygázzal, gumilövedékekkel és egyes jelentések szerint paintball- (festék-) lövedékekkel oszlatták fel Teherán belvárosában az ellenzékiek felvonulását. A BBC helyszíni tudósítója szerint „teljes káosz” uralkodik a belvárosban, és a hatóságok több helyen is összecsaptak a tüntetőkkel, akik azt kiabálták: „halál a diktátorokra.” Több tucat tüntetőt letartóztattak – jelentette a Reuters. Vidéken, Iszfahánban és Sirazban is tüntettek.
A Facebookon szerveződő tüntetésre a közösségi oldalon ötvenezer támogató „íratkozott fel”, hétfőn azonban csak néhány ezren jelentek meg az utcákon. Talán nem véletlen: Iránban már péntektől készültek a hatóságok a hétfői tüntetésre. (Ugyanazon a napon, amikor Mahmud Ahmadinezsád elnök örömét fejezte ki amiatt, hogy a tömegtüntetések következtében lemondott Hoszni Mubarak egyiptomi elnök.) Az iráni ellenzék által meghirdetett tiltakozást betiltották, a hét végén pedig az ellenzéki vezető, Mehdi Karubi internetes oldala szerint 18 aktivistát tartóztattak le. Karubit és a másik közismert ellenzéki vezetőt, Mir Husszein Muszavit hétfőn házi őrizetbe helyezték. A tüntetés tervezett útvonalán eltorlaszolták a metróbejáratokat, és a hatóságok nagy számban voltak jelen az utcákon. Számos internetes oldalt is korlátoztak, valamint zavarták a műholdas televíziócsatornák adását.
Iránban mind az ország vezetése, mind az ellenzék példaértékűnek tekinti a Tunéziában és Egyiptomban történteket. A legfőbb vallási vezető, Ali Khameini ajatollah szerint „iszlám ébredés” történt a két északafrikai országban, és az 1979-es iráni eseményekhez hasonlította azokat, amikor a forradalom elsöpörte az amerikaiak által támogatott sahot. Az ellenzék szerint azonban inkább saját, 2009. júniusi tüntetéseikre hasonlítanak az események, amikor tízezrek követelték az államfő lemondását az elnökválasztást követően. Akkor a Forradalmi Gárda leverte a tiltakozásokat, két embert felakasztottak és a tüntetők közül sokan még ma is börtönben vannak – emlékeztet a Reuters. Legutóbb 2009 decemberében tüntetett az iráni ellenzék, akkor nyolc ember meghalt.
Tegnap első hivatalos látogatásán tartózkodott Teheránban Abdullah Gül török államfő, aki sajtótájékoztatóján –Iránt ugyan nem megnevezve – azt fejtegette: A közel-keleti országoknak meg kell hallgatniuk a nép követeléseit, mert ha nem ezt teszik, akkor a nép saját kezébe fogja venni az irányítást.
Mindeközben az Egyesült Államok külügyminisztériuma bejelentette: Twitter-csatornát indít fárszi nyelven, hogy a mikroblogoldalon keresztül is eljuttassa üzenetét az irániakhoz.