Orbántól félti a szlovákiai magyarokat egy pozsonyi képviselő
Radoslav Procházka közölte: a vonatkozó európai dokumentumok és ajánlások rendező elvére, a természetes kötődés feltételére alapozza saját törvénytervezetét, amely szerint az a hazai személy, aki önszántából olyan állam polgárságát kéri és kapja meg, amelyhez állandó lakhely vagy munkahely révén nem fűzik valós kötődések, elveszítené a szlovák állampolgárságot. Ez a rendelkezés addig lenne hatályos, ameddig a kettős állampolgárságról nem születik meg a legutóbbi, pozsonyi magyar–szlovák kormányfői találkozón kilátásba helyezett kormányközi egyezség.
– Ennek az ideiglenes jogi eljárásnak nem büntető, hanem megelőző jellege lenne. Egyúttal pedig megakadályozná, hogy a szlovákiai magyarok Orbán Viktor politikájának eszközeivé váljanak. Csak idő kérdése, hogy a kettős magyar állampolgárok mikor kapnak aktív és passzív választójogot, amivel a magyarországi politikai és államközösség teljes jogú tagjai lesznek. Azután pedig akár a Jobbik is kampányolhatna Szlovákiában – nyilatkozta. Több szlovák kormánypárti politikus, valamint Robert Kalinák, az ellenzéki Smer egyik alelnöke is támogathatónak tartja Radoslav Procházka tervezetét.
Lapunk megkeresésére Bugár Béla pártelnök közölte: – A szlovák képviselő javaslatát a kormánykoalíciós tanácson vitatjuk meg. A Híd álláspontja pedig változatlan. Addig folytatjuk a parlamenti obstrukciót, ameddig a négy kormánypárt vezetői által jóváhagyott törvénymódosítás nem kerül újra a parlament elé, s nem hagyják jóvá, méghozzá a kormányprogramnak megfelelően – szögezte le.
Iveta Radicová úgy véli, hogy a kettős állampolgársággal kapcsolatos vitát csak kétoldalú egyezség révén lehet ésszerűen rendezni. – Ezért diplomáciai csatornákon szorgalmazom budapesti partneremnél a tárgyalások mielőbbi megkezdését – tette hozzá a szlovák kormányfő.
A pozsonyi belügyminisztériumban tegnap közölték, hogy tavaly július óta (amikor a Fico-féle jogszabályt elfogadták) harminckét személy veszítette el szlovák állampolgárságát.
Közülük tizenketten német, tízen osztrák, öten cseh, ketten brit állampolgárok lettek, egyegy személy pedig magyar, olasz, illetve holland állampolgárságot kapott.